Genel

Konuttaki Arz Talep Dengesizliği, Fiyat Artışını Tetikliyor

Konuttaki Arz Talep Dengesizliği, Fiyat Artışını Tetikliyor

Konuttaki Arz Talep Dengesizliği, Fiyat Artışını Tetikliyor Masse Gayrimenkul Ofis Brokeri Seyhun Acar, yüksek enflasyonun inşaat malzemeleri ve arsa bedellerinin de artmasına neden olduğunu belirtti; bu durumun arz ve talep dengesini bozduğunu söyledi.

Üretimi azalan konutlara karşın konuta olan talebin ise her geçen gün arttığına dikkat çeken Acar, son bir – iki yılda ev ve ofis fiyatlarının katlanarak yükseldiğine dikkat çekti.

Artan nüfus ve evliliklerin konut talebini de canlı tuttuğunu vurgulayan Seyhun Acar “2021 yılında evlilik sayısı 561 bin olarak gerçekleşti. 2022 rakamları henüz açıklanmadı fakat 2023 bunun altında olmayacak. Hatta çok üstüne çıkabilir. Nüfus artışı etkisi de eklenince evliliklerdeki artış %17 civarı, 2022 de ruhsat alınan daire sayısında ibe %32 düşüş var. Yani biri %17 artarken diğeri %32 azalıyor. Arz talep dengesi iyi şaşmış durumda. Bir yandan da yeni arsa üretilmiyor. Artan nüfusla birlikte yeni ev almak isteyenler fiyatlardan dolayı kiraya devam etmek zorunda kalıyorlar. Kiralığa da çok talep olması kira rakamlarını da ciddi şekilde yükselişe geçirdi. Bu artış trendi devam edecek” diye konuştu Konut Talebi Devam Ediyor

İzmir’in şehir dışından da talep gördüğünü ve göç aldığını kaydeden Acar, şöyle devam etti: “Başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’den insanlar hem yatırım hem de oturum için İzmir’den konut alıyor ve kiralıyor. İzmir artık bir cazibe merkezi oldu. Şehrin demografik yapısı, iklimi ulaşım olanakları, tatil merkezlerine yakınlığı insanları çekiyor. İstanbul yatırımcıları son 3-4 yıldır Urla, Seferihisar ve Çeşme’de villa tarzı konutları tercih etti ve etmeye de devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ehliyet Affı Müjdesi Geldi !

İzmirdeki yatırımcılar da sağlam zeminli bölgeleri tercih etti. İzmir’de konuma göre arsa ve ev maliyetleri çok arttı. İnsanlar artık Menemen, Torbalı, Ulukent gibi merkeze yakın yerleri de tercih ediyor. Yeni Manhattan bölgesi olarak anılan Bayraklı’da ise çok büyük projeler devam ediyor. Bunlar tamamlandığında Bayraklı, iş dünyasının ve İzmir’in parlayan yıldızı olacak. Bayraklı’da lüks ofis ve rezidanslar 5 yıl önce kiracı bulamıyorlardı. Şimdi artık ofis inşaatı yapılmadığı için ve dışardan göç devam ettiği için ticari ofislerde çok taleb görmeye başladı. Geçen yıla oranla yüzde yüze varan artışlar oldu. İstanbuldan ve Ankaradan gelen firmalar Bayraklıda en düşük 150 m2 ofis bulmakta zorluk çekiyorlar. Yeni ofis yapılmayınca var olanlar da değerleniyor” En Karlı Yatırım Aracı

Gayrimenkulü uzun vadede en karlı yatırım olarak değerlendiren Seyhun Acar, “Diğer yatırım araçları günümüzde insanları tatmin etmiyor. Son zamanlarda gayrimenkul rakamları hızlı artınca en güvenli limana yani gayrimenkule dönmeye başladı. İzmirde yabancıya satışlar, fiyatların yükselmesinde etkisi çok fazla olmadı. İstanbul ve Antalya kadar çok değil. Ruslar daha çoğunlukla yıllık kiralamalar yapıyorlar. İzmir’in her bölgesi değerli. Arsa ve toprak yeni üretilemediği için çok değerli. Kent merkezi tabi her zaman bu işin olmazsa olmazı. Bornovada eski yapılar var Bornova’nın en gelişen ve kısa sürede yatırımcılara yüksek kazanç sağlayan Kazım Dirik mahallesi site yoğunluklu lüks konutlardan oluşan bir yaşam merkezi haline geldi. Ege Üniversitesine, Yaşar Üniversitesine, Forum Bornova ve metro duraklarına yürüme mesafesinde olması bölgeye talebi daha da yükseltti” şeklinde konuştu.

Acar, son olarak şunları söyledi: “Masse Gayrimenkul olarak yatırım ve gayrimenkul danışmanlığı, satış, kiralama, ücretsiz ekspertiz ve ticari alanların yanı sıra endüstriyel fabrika satışı gibi konularda İzmir’e yatırım yapmak isteyen herkese profesyonel çözümler sunmaya devam ediyoruz”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL