Genel

Kolajen takviyesi yaygınlaşıyor

Kolajen takviyesi yaygınlaşıyor

Kolajen ürün tercihi bilinçli yapılıyor

Yapılan araştırmaya göre, sağlıklı cilt için kolajen ürünlere tercih artıyor ve ürün tercihleri bilinçli bir şekilde yapılıyor. 

Genel olarak cilt sağlığı ile anılan kolajen, sağlıklı eklemlerden ve cilt elastikiyeti ya da gerginliğinden sorumlu bir protein türü. Kemiklerde, kaslarda ve kanda bulunuyor. Cildin dörte üçünü ve vücuttaki proteinin üçte birini oluşturuyor. 

Türkiye Sağlık Vakfı tarafından yapılan “Kolajen ve tüketici tercihleri araştırması”na göre, cilt sağlığı için önem taşıyan kolajenli ürünler özellikle kadınlar tarafından tercih ediliyor. 34-45 yaş grubundaki kadınların yüzde 12’si düzenli bir şekilde kolajen ürünü kullanıyor. 

Kolajen ürünlerin alınmasında bilinçli bir tüketici tercihi olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmaya göre cilt bakımı ürünü satın alan her 100 kadından 34’ü mutlaka ürünün içeriğini inceliyor. Tüketici farkındalığı açısından değerlendirildiğinde ürünün bilinçli bir tüketici kitlesi tarafından tercih edildiği görülüyor. 

Arkadaş tavsiyeleri de kolajen seçiminde önemli bir etkiye sahip. Üçüncü sırada ise doktor tavsiyesi yer alıyor. 

Sağlık sorunu oranı düşük

Ürün tercihi bilinçli yapıldığında yaşanan sorunların da az olduğu bir başka dikkat çekici sonuç. 

Araştırma sonuçlarına göre, kolajen cilt bakım ürünlerinden kaynaklı alerji ve benzeri sağlık sorunu yaşama oranı yüzde 5.

Ankete katılanlara tercih ettikleri ürünün markası da soruldu. Buna göre en çok tercih edilen ürünün pazar payı yüzde 19,7.

İnternetten ürün almak yaygın 

Kolajen ürünlerinin satın alındığı yerler arasında alışveriş siteleri ilk sırada. Bunu network sistemlerinden ürün satın alma izliyor. 

Ürün satın almak için tercih edilen diğer yerler ise sırasıyla kozmetik mağazaları ve ürünün internet siteleri. 

“Etiket okuma alışkanlığı gelişti”

Yapılan araştırmaya ilişkin anket çalışması devam ediyor. Yaklaşık iki aylık bir sürede 1500’ye yakın kişi gönüllü olarak anket sorularını yanıtlamış durumda. Şu ana kadar sağlanan veriler kolajen ürünlerinin kullanımındaki tüketici tercihinin bilinçli bir şekilde yapıldığını gösteriyor. 

Türkiye Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Murat Balaban, araştırmadaki bulgulara ilişkin şunları söyledi: 

“Kolajen takviyesi kullanımında tüketicilerin ürün içeriğini araştırmasının ilk sırada yer alması memnuniyet verici. Sağlığını korumaya özen gösteren insanlarımızın satın aldıkları her ürünün içeriğini ayrıntılı incelemesini önemsiyoruz. Bu, etiket okuma alışkanlığımızın geliştiğinin güzel bir örneği.”

Murat Balaban, yaptıkları sağlık araştırmalarının birey ve toplum sağlığını geliştirmede önemli bir kaynak olduğuna inandıklarını da ifade etti. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL