Genel

Kırsalda Halk Cinsel Sağlık Hizmetlerinden Yararlanamıyor

Kırsalda Halk Cinsel Sağlık Hizmetlerinden Yararlanamıyor

CİSÜ Platformu öncülüğünde Trabzon’da gerçekleştirilen çalıştayda, kırsaldaki halkın mahremiyet ortamı sağlanamadığı için cinsel sağlık hizmetlerinden yararlanamadıkları söylendi.

CİSÜ Platformu tarafından gerçekleştirilen çalıştayda, özellikle kırsalda yaşayan halkın cinsel sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı konuşuldu. Çalıştaydan çıkan önerileri dile getiren CİSÜ Platformu Sözcüsü Filiz Kocaboğa, “CSÜS hizmetine özel ekipman ve araç ihtiyacı sağlanarak, mahremiyet alanları oluşturulabilir” dedi.

Trabzon’da belediyelerin cinsel sağlık ve üreme sağlığı alanında yetersiz katkı sundulduğunu dikkat çekilen çalıştayda, sağlık çalışanlarının birçoğunun hak temelli bir yaklaşıma sahip olmadığı belirtildi. Özellikle kırsaldaki halkın cinsel sağlık hizmetlerine erişimde zorlandığını belirten toplantıda, “Gezici hekimlik birimlerinde, doktorun yanında hemşire bulunmuyor. İnsanlar da kamusal alanda konuşmak zorunda kalıyor ve mahremiyet olmadığı için sorunlarını açıklıkla dile getiremiyorlar. Bunu önlemek adına, muhtarlıklarla işbirliği yapılarak hasta-doktor arası mahrem alanlar oluşturulabilir” şeklinde ifadeler kullanıldı.

TRT Sağlık Kanalı kurulmalı

CİSÜ Platformu Sözcüsü Filiz Kocaboğa, “Gezici hekimlere CSÜS hizmetine özel ekipman bulunduran araç sağlanabilir ve hizmet bölgelerinde hastayla rahat iletişim kurabilecekleri mahremiyet alanları sağlanabilir. Gezici hekimliği, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezleri üstlenebilir ve bir uzman ekip hizmetine dönüştürülebilir” dedi.

Çalıştayda halkın CSÜS hakkında bilgilendirilmesi ve farkındalığın artırılması amacıyla TRT Sağlık kanalının kurulabileceği önerisinin getirildiğini aktaran Kocaboğa, sağlık alanındaki mevzuatların sahadan görüş alınarak düzenlenmesi ve mevcut mevzuatın takibi için de birtakım yükümlülükler olması gerektiğinide belirtti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL