Genel

‘Kimseye yarar sağlamaz’

‘Kimseye yarar sağlamaz’

Bakan Akar: “Montrö’nün korunmasında fayda görüyoruz”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Herhangi bir şekilde Montrö’nün aşındırılması, statükonun bozulması kimseye yarar sağlamaz. Montrö’nün korunmasında fayda görüyoruz” dedi. 

Akar, gazetecilerin, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısına ilişkin sorularını yanıtladı. 

Türkiye’nin, bir an önce barışçıl, diplomatik yollarla çözümler bulunmasından yana olduğunu ve bu yönde çalıştığını ifade eden Akar, şunları söyledi:  

“Bu esaslar çerçevesinde baktığımızda Rusya tarafından Ukrayna’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne yapılan bu harekâtı bizim kabul etmemiz mümkün değil. Bunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu söylüyor ve görüyoruz. Başta insani yardım olmak üzere buradaki insani dramın son bulması için bize düşen ne varsa bugüne kadar yaptık, aynı şekilde yapmaya devam ediyoruz.

Bir taraftan insani yardım diğer yandan da diplomatik, siyasi, uluslararası anlamda barışçıl yol ve yöntemleri destekleyici her türlü katkıyı sağlıyoruz. 

Yıllardan beri gayet başarılı şekilde Montrö statüsü devam etti. Söz konusu sözleşme bütün kıyıdaş ülkelere yararlı olmakla birlikte diğer ülkelerin giriş-çıkışlarını da düzenlemiş vaziyette. Herhangi bir şekilde Montrö’nün aşındırılması, statükonun bozulması kimseye yarar sağlamaz. Montrö’nün korunmasında fayda görüyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

Bütün tarafların Montrö ve Montrö’nün getirdiği kurallara uymasının yararlı olduğunu değerlendiriyoruz. Dileğimiz bir an önce barışçıl yöntemler ve diplomatik yollarla bu sorunların çözülmesi ve bölgede sulhun, sükunun yeniden hakim olmasıdır. Bunun için çalışıyoruz.”

Karadeniz’de barış ve güvenli ortam

“Karadeniz’in bir rekabet alanına dönüşmemesi için” çaba gösterdiklerini ifade eden Akar, şunları kaydetti:

“Karadeniz’e en uzun kıyısı olan ülke olarak bu anlayışı bir ilke şeklinde muhafaza ettik. Tüm görüşmelerimizde Türkiye olarak Karadeniz’deki barışın, huzurun, güvenli ortamın devam etmesi için gayret gösterdik. Türkiye olarak bugüne kadar tüm meselelere bu çerçevede baktık. Bu olayda da aynı şekilde bakıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin 19, 20, 21’inci maddelerinin uygulamasını sürdüreceğiz.” 

“Barışçıl yöntemlerle çözülmesi”

Milli Savunma Bakanı Akar, yaşananların geleceğine yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

“Geleceğe dönük tahminleri bir tarafa bırakıp somut verilere göre değerlendirme yapmak gerekir. Olayların başında askerî hareketlilik, yığınaklar oldu. Sonrasında askerî hareket başladı. Şimdi görüşmeler oluyor. Bu krizin diplomatik, barışçıl yol ve yöntemlerle bir an önce bitirilmesi ve bölge halklarının güven ve rahat içinde yaşaması için çalışıyoruz.”

Yunanistan’dan Türkiye karşısı söylemler 

TSK’nın Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki faaliyetlerini başarıyla sündürdüğünü de belirten Akar, “Biz daima iyi niyetli, görüşmeden, diyalogdan, barışçıl yol ve yöntemlerden yana olmamıza rağmen özellikle komşumuz Yunanistan ve özellikle bazı siyasileri bilinçli ve saldırgan bir şekilde olayları ve gerçekleri çarpıtmak suretiyle gerginliği tırmandırıcı eylem ve söylemlerle Türkiye karşıtı söylemlerini sürdürüyor” dedi. 

Akar, şöyle konuştu:

“Gözleri kararmış şekilde saldırgan tavırlarını öylece sürdürüyorlar ki Ukrayna olaylarını dahi Türkiye’ye karşı bir saldırı unsuru olarak kullanmaya çalışıyorlar. Bu gidişin iyi olmadığını iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, NATO ittifakı içinde, yaptığımız iyi niyetli çağrılara karşı yapılanların son derece yanlış olduğunu herkes görüyor. Biz ısrarla ve inatla ilkeli tutumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Diyalogdan, görüşmeden kaçan Yunanistan’ı her fırsatta tekrar diyaloğa, masaya çağırıyoruz.”

Akar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti dış politikasını ilkelerle yürütmeye devam ettiğini, bu çerçevede komşuları başta olmak üzere tüm ülkelerin egemenlik haklarına, sınırlarına, toprak bütünlüğüne olduğunu belitti. Akar, “Bu ilkeden hareketle Ukrayna için de aynısını söylüyoruz” dedi. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL