Genel

Karadeniz’de barış ve istikrar vurgusu

Karadeniz’de barış ve istikrar vurgusu

MGK bildirisinde “Karadeniz’de barış ve istikrar” vurgusu

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirisinde, “Türkiye’nin Karadeniz’de barış ve istikrarın idamesi için Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin titizlikle uygulanması da dahil olmak üzere sorumluluklarının gereğini yerine getirmesinin yanında arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık çabalarının sürdüreceği” belirtildi.  

MGK toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapıldı ve yaklaşık 4,5 saat sürdü. 

Toplantıya ilişkin açıklamada, MGK gündeminde ele alınan konularla ilgili şu bilgilere yer verildi:

“PKK/KCK/-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ örgütleri başta olmak üzere milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamızı yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş ve ilave tedbirler görüşülmüştür. 

Montrö’nün titizlikle uygulanması

Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasındaki son gelişmeler tüm boyutlarıyla ele alınmış, saldırılarını bir an önce nihayete erdirilerek ateşkesin sağlanmasına ve iki ülke arasındaki sorunların Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü gözetilerek kalıcı bir şekilde çözülmesine yönelik çabaların artırılmasına ihtiyaç duyulduğu kaydedilmiştir. 

Türkiye’nin, Karadeniz’de barış ve istikrarın idamesi için Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin titizlikle uygulanması da dahil olmak üzere sorumluluklarının gereğini yerine getirmesinin yanında arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık çabalarının sürdüreceği belirtilmiştir. 

Terörle mücadelede kararlılık

Irak’taki siyasi süreçlerin, ülkedeki istikrarı pekiştirecek şekilde ilerletilmesi temennisi dile getirilmiş, Irak halkının güvenliğine ve huzuruna atfedilen önem vurgulanarak, terör örgütleriyle mücadelemizinin kararlılıkla sürdürüleceği kayda geçirilmiştir. 

Libya’da büyük fedakarlıklarla tesis edilen sükunetin, Libya halkının huzur ve refaha kavuşması için önemli bir kazanım ve fırsat olduğu değerlendirilmiş, yeni çatışmalara sebebiyet verebilecek adımlardan kaçınılması, kalıcı barış ve istikrarın tesisi için demokratik süreçlerin meşruiyet zemininde eşletilmesi çağrasında bulunulmuştur. 

Türkiye’nin dengeli duruşu

Türkiye’nin, sınır güvenliğini ve Doğu Akdeniz’deki haklarını korumadaki kararlılığının, Karadeniz’in kuzeyinde yaşanan gelişmelerdeki dengeli duruşunun, Balkanlar ve Kafkasya’da istikrarı tesis ve sürdürme yönünde sergilediği ısrarın, küresel ve bölgesel barışı sağlama gayretlerinin ne derece isabetli olduğunun son gelişmelerle bir kez daha görüldüğü teyit edilmiştir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL