Genel

Kamuda üst düzey atamalar

Kamuda üst düzey atamalar

Kamu kurumlarında üst kademe yöneticilerinin bazıları değiştirildi, bazıları yeniden aynı görevlerine atandı.

Üst kademe yöneticileri atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı

Üst Kademe Kamu Yöneticileri İle Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usûllerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde “Ekli (I) sayılı cetvelde yer alanların görev süresi, atandıkları tarihte görevde bulunan Cumhurbaşkanının görev süresini geçemez. Cumhurbaşkanının görevi sona erdiğinde, bunların görevi de sona erer. Ancak bunlar, yerlerine atama yapılıncaya kadar görevlerine devam eder. Görev süreleri sona erenler, yeniden atanabilir. Bunlar, görev süreleri sona ermeden de Cumhurbaşkanınca görevden alınabilir” hükmü bulunuyor. 

Sözü edilen (I) sayılı cetvelde kamu kurum ve kuruluşlarının genel müdürleri de yer alıyor. 

Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı; Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı; Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı; Milli Eğitim Bakanlığı; Tarım ve Orman Bakanlığı; Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı birimlerinde üst düzey atamalar yapıldı.

Yapılan atamalardan bazıları şöyle: AFAD Başkanlığı’na Okay Memiş atandı

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığına Erzurum Valisi Okay Memiş atandı. Daha önce bu görevde bulunan Yunus Sezer valiler kararnamesiyle Edirne Valiliğine getirilmişti.

İçişleri Bakanlığı’nda ayrıca Teftiş Kurulu Başkanlığı’na İbrahim Akın, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne İbrahim Taşyapan, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne Mustafa İspirgil atandı. İŞKUR ve SGK’de atama 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda dört birimin üst yönetimine atama yapıldı.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürlüğü’ne Samet Güneş atandı. Bu göreve Samet Güneş vekalet ediyordu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı’na Raci Kaya getirildi. Bu görevde vekaleten Kürşad Arat bulunuyordu.

Bakanlık Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü’ne bu göreve vekalet eden Şükran Doğan atandı.

Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü’ne İhsan Esen getirildi. Bu görevde daha önce Ali Osman Akalan bulunuyordu İLBANK’a Recep Türk atandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda altı birimin yöneticisi değişti.

Bu kapsamda İller Bankası (İLBANK) Genel Müdürlüğü’ne Recep Türk getirildi. Daha önce bu görevde Yusuf Büyük bulunuyordu. Recep Türk, Ziraat Bankası’nda Kredi Risk İzleme ve Tasfiye Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Bakanlık bünyesindeki birimlerde Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğüne Turan Konak, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğüne Recep Akdeniz, ÇED Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğüne Cihan Tatar, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğüne Ömer Alan, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne Hüseyin Bayraktar getirildi.

Aralarında Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, Toplu Konut İdaresi Başkanı Ömer Bulut, Yüksek Fen Kurulu Başkanı Ertan Yetim ve İklim Değişikliği Başkanı Halil Hasar’ın da bulunduğu bazı isimler yenimden atandı. KGM’ye yeni genel müdür

Karayolları Genel Müdürlüğü’ne (KGM) 13. Bölge (Antalya) Müdürü Ahmet Gülşen atandı

Üst kademe yöneticilerinin atanmasına ilişkin karar Resmî Gazete’de yayımlandı. Bu kapsamda Abdulkadir Uraloğlu’nun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na getirilmesiyle boşalan Karayolları Genel Müdürlüğü’ne Ahmet Gülşen’in ataması yapıldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Kemal Yüksek ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bankaoğlu ise yeniden bu görevlere atandılar. Tamer Karadağlı DT Genel Müdürü oldu

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü’ne tiyatro sanatçısı Tamer Karadağlı atandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda yapılan diğer atamalar kapsmamında Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Tanıtma Genel Müdürü Timuçin Güler ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne Sinan Aksu ile TİKA Başkanı Serkan Kayalar ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına Abdullah Eren’in atamaları da kararnamede yer aldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL