Gündem

Kabinede iki bakan değişti

Kabinede iki bakan değişti

Sağlık Bakanı ile Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlarının istifasının ardından bu görevlere yeni isimler atandı. 

İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu yeni Sağlık Bakanı oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ise daha önce bu görevde bulunan ve yerel seçimlerde AK Parti’nin İstanbul adayı olan Murat Kurum atandı. 

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararları şu ifadelerle yer aldı: 

“Görevden affını isteyen ve görevden affı kabul edilen Fahrettin Koca’dan boşalan Sağlık Bakanlığı’na Kemal Memişoğlu, Mehmet Özhaseki’den boşalan Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığı’na Murat Kurum Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104’üncü ve 106’ıncı maddeleri gereğince atanmıştır.” Kemal Memişoğlu hakkında

Ailesi Rizeli olan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu 1966 yılında Trabzon’da doğdu. 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1990 yılında bitirdi. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 1995 yılında Genel Cerrahi Uzmanlığını aldı.

1996-1998 yılları arasında SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yaptı. 1999-2000 yıllarında Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon ünitesinde bulundu. 

2000-2002 yıllarında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Başasistanlık yaptı. 2002 yılı sonunda PTT Hastanesine Başhekim olarak atandı. 2008 yılında Genel Cerrahi Doçenti, 2016 yılında da Genel Cerrahi Profesörü oldu. 2007 yılında Beykent Üniversitesinde başladığı Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini 2009 yılında bitirdi. 

2002-2012 yılları arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi olarak görev yaptı. İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanlığı ve birlik genel sekreterliği görevlerinde bulundu. 

Memişoğlu, 6 Ekim 2016 tarihinde İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak atandı.

Memişoğlu, evli ve 3 çocuk babası. Murat Kurum hakkında

Murat Kurum, 7 Mayıs 1976 tarihinde Ankara’da doğdu. 1999 yılında Selçuk Üniversitesinden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Yüksek lisansımı ise Kentsel Dönüşüm alanında yaptım.

2005 yılında TOKİ’de, Uygulama Daire Başkanlığı’nda uzman olarak çalışmaya başladığımda tanıştım.

2006 yılında TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü, üç yıl sonra da Emlak Konut GYO A.Ş. Genel Müdürlüğü görevine getirildi. 

2018’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesine Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atandı. 

14 Mayıs 2023 tarihindeki seçimde AK Parti’den İstanbul Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. TBMM Çevre Komisyonu Başkanlığına seçildi. 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu, ancak seçimi CHP adayı Ekrem İmamoğlu yeniden kazandı. 

Murat Kurum, evli ve üç çocuk babası.

Bakanlık görevine atanan Murat Kurum’un milletvekilliği düştü. Böylece TBMM’deki sandalye sayısı da bir azalarak 264 oldu. 

Her iki bakanın da bu hafta TBMM’de yemin etmesi bekleniyor. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL