Genel

Japonya: Eski Başbakan Abe’ye suikast

Japonya: Eski Başbakan Abe’ye suikast

Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Nara şehrindeki bir seçim çalışması sırasında suikaste uğradı. Hastaneye kaldırılan Abe’nin hayati bir belirti göstermediğini belirtildi. 

Japon kamu yayıncısı NHK’nın bir muhabiri, iki silah sesi duyduğunu ve ardından Abe’yi kanlar içinde yerde yatarken gördüğünü söyledi. Abe, olay sırasında, parlamentonun üst meclisi için 10 Temmuz’da yapılacak seçimler öncesinde sokakta bir propaganda konuşması yapıyordu.

NHK, polis kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Abe’nin muhtemelen bir pompalı tüfekle arkadan vurulduğunu bildirdi. NHK, olay yerinde bir kişinin yakalandığını bildirdi.

Japonya’nın en uzun süre görev yapan başbakanı olan Abe, 2006’dan 2007’ye ve yine 2012’den 2020’ye kadar görevde kaldı. 67 yaşındaki Abe sağlık sorunları nedeniyle 2020’de istifa etti.

Abe, kamu görevinden ayrılmasına rağmen, belki de Japonya’daki en önde gelen politikacılar arasında yer alıyor. Pazar günkü Japonya yasama meclisinin üst meclisinde yapılacak seçimler öncesinde Liberal Demokrat Parti için kampanya yürütüyordu.

Japon siyaseti için önemli bir isim

Times’te yer alan habere göre, Shinzo Abe, başbakanlıktan istifa ettikten sonra bile Japon siyasetindeki gücünü ve etkisini sürdüren bir politikacı. 

Japonya’yı ekonomik durgunluktan çıkarmayı amaçlayan bir dizi agresif para ve maliye politikası olan “Abenomics”i başlattı. Abenomics’in ilk yıllarında gösterdiği başarı, Abe’nin uluslararası itibarını yükseltti.

Japonya’nın pasifist anayasasının 126 milyonluk ulusun müttefiklerin yardımına koşmasına izin verecek şekilde yeniden yazılması için kampanya yürüttü. Ayrıca ülkenin ordusunun (teknik olarak Öz Savunma Gücünün) genişlemesini ve Çin’in bölgedeki yükselişine daha agresif bir tepki vermesini denetledi.

Ayrıca Japonya’nın dış ilişkilerini geliştirdi. İlk döneminde Abe, Hindistan, Avustralya ve ABD ile Çin’i dengelemek için Hint-Pasifik bölgesindeki deniz güvenliğini iyileştirmeyi amaçlayan dört yönlü bir ittifakı resmileştirdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL