Genel

İsveç’te test edilen “Akıllı Yol” yaygınlaştırılacak

İsveç’in tatil adası Gotland’da, türünün ilk örneği olan “SmartRoad” başarıyla test edildi ve sırada yeni “akıllı yollar” var.  (Foto: SmartRoad Gotland)

İsveç’te test edilen “Akıllı Yol” yaygınlaştırılacak

İsveç’in tatil adası Gotland’da, türünün ilk örneği olan “SmartRoad” başarıyla test edildi ve sırada yeni “akıllı yollar” var.  

Smartroad Gotland, bir havaalanı servis otobüsüne güç sağlamaya yardımcı oluyor. Teknolojik yol yakında ülkenin en işlek yollarını hayata geçirilecek. 

Smartroad Gotland, halka açık bir yolda elektrikli kamyonları ve otobüsleri kablosuz bağlantı ile hareket halinde şarj eden bir yol. Tanıtım proje olarak uygulanan “akıllı yol” bilgi edinmek ve elektrikli yolların küresel uygulamasını yaygınlaştırılmak amacıyla geliştirildi. 

Karayolu taşımacılığı, yıllık küresel petrol tüketiminin yaklaşık beşte birini oluşturuyor. Fosilsiz ulaşım hedefine ulaşma potansiyeline sahip bir çözüm, araçları hareket halindeyken kablosuz olarak şarj eden elektrikli yol. İlk kez Gotland’da uygulanan projenin hayata geçirilmesinde sırada Visby kent merkezindeki diğer yollar var. 

O nasıl çalışıyor?

Asfaltın altındaki endüktif elektrik altyapısı, aracın altına yerleştirilmiş bir elektrik alıcısı aracılığıyla araçları seyir halindeyken şarj ediyor. Sistem her türlü elektrikli araç ile uyumlu. 

Smartroad Gotland, Visby şehri ile Visby Havalimanı arasındaki 4,1 km’lik yolun 1,6 km’lik bölümüne elektrikli yol döşendi. Elektrikli yol şu anda teknolojiyi test etmek ve göstermek için Visby Havalimanı’na gidiş-dönüş yolcu servis otobüsünün yanı sıra bir ağır kamyonu çalıştırmak için kullanılıyor.

6 Mayıs’ta yapılan hız testinde elektrikli yolda saatte 80 km hızla kamyonun şarjı yapıldı. 

Fosilsiz yakıt kullanımı 

Bu öncü teknoloji, kentsel alanlarda hava ve gürültü kirliliğini azaltırken fosil yakıtlara olan ihtiyacı önemli ölçüde azaltma fırsatı sunacak. 

Elektrikli yollar, fosilsiz ulaşım ve sürdürülebilir mobilite sağlamanın yanı sıra sürdürülebilir geleceğin ulaşımına katkıda bulunan birçok başka fayda da sunuyor:

• Araçlarda daha küçük pillerin kullanılması

• Paylaşılan şarj altyapısı

• Yüksek kullanım

• Menzil kaygısı yok

• Yüksek enerji verimliliği

• Daha düşük araç ağırlığı, bu nedenle yollarda daha az aşınma ve yıpranma

Karbondioksit emisyonlarını azaltmak için İsveç yol haritasının bir parçası olan pjroje, Electreon AB liderliğindeki Smartroad Gotland konsorsiyumu tarafından yürütülüyor. 

İsveç hükümetinin karayolu taşımacılığından kaynaklanan CO2 emisyonlarını azaltmaya yönelik elektrikli karayolu stratejisinin bir parçası olarak İsveç Ulaştırma İdaresi (Trafikverket) tarafından finanse ediliyor. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL