Genel

İran ilk imzayı attı

İran ilk imzayı attı

İran Şanghay İşbirliği Örgütü’ne katılmak için ilk imzayı attı

İran Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) katılması için gereken mutabakat zaptı imzalandı.

İran haber ajansın IRNA’nın haberine göre, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün gece ŞİÖ Genel Sekreteri Zhang Ming arasında yapılan görüşmede mutabakat zaptının imzalandığını söyledi.

Abdullahiyan, “tam üyelik için gerekli belgeyi imzalayarak, İran şimdi değişik ekonomik, ticari, ulaştırma ve enerji işbirliğinde yeni bir aşamaya girdi” dedi.

Abdullahiyan, İran’ın ŞİÖ üyeliği için gerekli bütün belgelerin İran hükümeti tarafından imzalandığını ve inceleme ve yasal formaliteler için meclise gönderildiğini söyledi.

ŞİÖ Genel Sekreteri Zhang mutabakat zaptının imzalanmasından sonra bu günün iki taraf için önemli olduğunu söyledi ve İran’ın üyeliği nedeniyle İran ve ŞİÖ üyelerini kutladı. 

İran’ın ŞİÖ üyeliği için ana belge ŞİÖ zirvesine katılan İran ve örgütü üye ülkelerin dışişleri bakanları tarafından imzalanacak.

İran daha önce gözlemci üye statüsündeydi.

Mısır ŞİÖ diyalog ortağı oldu

Mısır Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) diyalog ortağı oldu.

Mısır’ın örgüte diyalog ortağı olması ile ilgili mutabakat zaptı, Mısır Dışişleri Bakanı yardımcısı Hamdi Sanad Loza ile ŞİÖ Genel Sekreteri Zhang Ming tarafından imzalandı. 

ŞİÖ zirvesi yarın Özbekistan’da yapılacak.

ŞİÖ üyeleri Çin, Rusya, Hindistan, Pakistan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan’dan oluşuyor. 

Üyelere ek olarak 4 ülke gözlemci statüsüne sahip ve 6 ülke de diyalog ortağı.





YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL