Gündem

İlk çeyrekte cari açık 10,8 milyar dolar

İlk çeyrekte cari açık 10,8 milyar dolar

İlk çeyrekteki cari açık 10,8 milyar dolar

Mart ayındaki cari açık 4,5 milyar ABD doları oldu ve 2024 yılının ilk çeyreğindeki cari açık 10,8 milyar ABD dolarına yükseldi. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı verilere göre, Mart ayında cari işlemler hesabı 4 milyar 544 milyon ABD doları açık kaydetti. Altın ve enerji hariç cari İşlemler hesabı ise 782 milyon ABD doları fazla verdi.

Yılın ilk çeyreğindeki cari açık ise 10 milyar 855 milyon ABD dolarına ulaştı. 

Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 5 milyar 193 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. İlk çeyrekteki ödemeler dengesi tanımlı dı ticaret dengesi açığı ise 14 milyar 428 milyon ABD dolarına ulaştı.  Önceki dönem rakamlar

Cari açık 2024’ün Ocak ayında 2,6 milyar ABD doları, Şubat ayında 3,6 milyar ABD doları olarak kaydedilmişti. 2023 yılının ilk çeyreğindeki açık ise 24,5 milyar ABD doları olmuştu. 

Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı ise 2024’ün Ocak ayında 4,4 milyar ABD doları, Şubat ayında 4,7 ABD doları olarak açıklanmıştı. 2023 yılının ilk çeyreğindeki ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret dengesi açığı ise 29,6 milyar ABD doları olarak açıklanmıştı.  Hizmetler dengesi 

Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 2 milyar 241 milyon ABD doları seviyesinde gerçekleşti. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 2 milyar 104 milyon ABD doları oldu.

İlk çeyrekteki hizmetler dengesi net girişleri ise 7 milyar 123 milyon dolara ulaştı. Bu dönemdeki seyahat kaleminden kaynaklanan net gelir 6 milyar 197 milyon ABD dolar oldu. 

Birincil gelir dengesi ve ikincil gelir dengesi kalemleri sırasıyla 1.604 milyon ABD doları net çıkış ve 12 milyon ABD doları net giriş kaydetti.  Finans Hesabı

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net çıkışlar 224 milyon ABD doları olarak kayda geçti. 

Portföy yatırımları 96 milyon ABD doları tutarında net çıkış oldu. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 236 milyon ABD doları net alış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 361 milyon ABD doları net satış yaptığı görüldü.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak; bankalar 1 milyar 935 milyon ABD doları net borçlanma, Genel Hükümet 314 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirdi.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 216 milyon ABD doları net artış gösterdi. 

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 938 milyon ABD doları net artış ve Türk lirası cinsinden 464 milyon ABD doları net artış olmak üzere toplam 1 milyar 402 milyon ABD doları net artış kaydetti.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 1.054 milyon ABD doları, 27 milyon ABD doları ve 385 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirdi.

Resmi rezervlerde bu ay 10 milyar 281 milyon ABD doları net azalış oldu.  Şimşek: “8 aydır düşüyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yıllık cari açıkta 8 aydır devam eden düşüş, programımızın başarısı. Mart ayında 2023 yılı Mayıs’a göre cari açıktaki yıllık iyileşme 25,8 milyar dolar oldu. Bu gerçekleşme ilk çeyrekte yıllık cari açığın milli gelire oran olarak yaklaşık yüzde 2,7’ye gerilediğini ima ediyor. 

Programımıza duyulan güvenle risk primimiz düşüyor, dış finansmana erişim artıyor. Rezerv hariç (resmi ve bankacılık) sermaye girişi martta yıllık cari açığın 20 milyar dolar üzerinde. 

Cari açıkta gerileme ve dış finansman girişindeki olumlu görünümle döviz rezervlerimizde iyileşme devam edecek.  Böylece makro finansal istikrar daha da güçlenecek ve dezenflasyon sürecine oldukça önemli katkı sağlanacak.” 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL