Genel

İhale beşinci kez ertelendi

Ankara-Kırıkkale-Delice ve Antalya-Alanya Otoyolu ihaleleri beşinci kez ertelendi. (Foto: KGM)

İhale beşinci kez ertelendi

Ankara-Kırıkkale-Delice ve Antalya-Alanya Otoyolu ihaleleri beşince kez ertelendi. 

Resmî Gazete’de yayımlanın “ihale tarihi revize” kararlarına göre Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu’nun ihalesi 14 Eylül 2023 tarihinde saat 10:30’da yapılacak. 

Antalya-Alanya Otoyolu ihalesinin yeni tarihi ise 15 Eylül 2023 olarak belirlendi. 

Erteleme kararları

İki otoyulunun yap-işlet-devret modeliyle yapımı için 15 Haziran 2022 tarihinde ihaleye çıkıldı. Her iki otoyolu ihalesi için 50’şer milyon lira geçici teminat bedeli belirlendi. 

Ankara-Kırıkkale-Delice otoyolu için 24 Ağustos 2022, Antalya-Alanya Otoyolu için 25 Ağustos 2022 olarak duyurulan ihale tarihleri önce 5 ve 6 Ekim’e ertelendi.

Ardından ihale tarihleri 15 ve 16 Aralık 2022 tarihi olarak güncellendi. 

Daha sonra yapılan bir başka güncelleme ile ihale tarihleri 22 ve 23 Şubat 2023 olarak belirlendi. 

Şubat ayında yapılan yeni duyuru ile ihale tarihleri 15 ve 16 Haziran 2023 olarak yeniden düzenlendi. 

Bugünkü beşinci güncelleme ile ihale tarihleri 14 ve 15 Eylül 2023 olarak açıklandı. 

Ankara-Kırıkkale-Delice otoyolu

Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu; 101 kilometre otoyol ve 19 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 120 kilometre uzunluğunda olacak. Proje kapsamında 7 kavşak, 4 tünel, 8 viyadük ve 3 otoyol hizmet tesisi yapılacak. 

Otoyol güzergahı, mevcut Ankara Çevreyolu’nda yer alan Karapürçek Kavşağı ve Samsun Yolu Kavşağı’nın arasındaki Kızılcaköy bölgesinden başlayacak, Çerikli ilçesinin kuzeyinden Kırıkkale-Yozgat Devlet Yolu’na bağlanacak.

Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu güzergahı; Marmara-Doğu Anadolu, Ege-Karadeniz ve Akdeniz-Karadeniz koridorları arasında önemli bir köprü özelliğini taşıyor. 

Antalya-Alanya Otoyolu

Antalya-Alanya Otoyolu Projesi ile Antalya’nın kuzeyi, doğusu ve batısı bir yol ağı ile bağlanacak. 

Yol güzergahı, Serik Kavşağı’ndan başlayacak. Daha sonra doğuya yönelerek, Serik ve Manavgat ilçeleri sınırları içerisinde Toros Dağları’nın eteklerindeki koridoru takip edecek ve Konaklı’nın kuzeyinde Batı Kavşağı’nda sonlanacak. 

Projede 7 adet kavşak, 8 adet tünel, 19 adet viyadük yer alıyor. 84 km 2×3 şeritli otoyol ve 38 km 2×2 şeritli bağlantı yolu bulunacak olan Antalya-Alanya Otoyolu projesi toplam 122 kilometre olacak inşa edilecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL