Genel

İdari İzin Günlerinde Çalışanlara Nöbet Ücreti Ödenecek Mi?

İdari İzin Günlerinde Çalışanlara Nöbet Ücreti Ödenecek Mi?

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, bayram tatilinin 9 güne çıktığını hatırlattı ve,”Sağlık emekçilerine nöbet ücreti ödenecektir” dedi.  

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş bayram tatilinin 9 güne çıktığını hatırlatarak , “Toplu sözleşmeye göre, çalışanların idari izinli sayılacağı 13-14 Temmuz günleri ve arife günü öğleden sonra çalışan sağlık emekçilerine nöbet ücreti ödenecektir” dedi. Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından bayram tatilinin 9 güne çıkarıldığına dikkat çeken Genel Başkan Durmuş, 13-14 Temmuz günleri ile arife günü öğleden sonra sağlık çalışanlarının idari izinli sayılacağını kaydetti.

Durmuş, “6. Dönem Toplu Sözleşme kazanımımıza göre, idari izinlerde görev yapan sağlık çalışanlarına nöbet izni veya nöbet ücreti ile dini ve resmi bayramlarda yüzde 25 artırımlı nöbet ücreti verilmesi gerekmektedir. Bir sağlık çalışanının Temmuz ayı içeresinde aktif çalışma saati 168 saattir. Kurban Bayramı tatilinin bu ay içeresinde yer almasıyla birlikte sağlık çalışanları 43 saat resmi veya idari izinli sayılacaktır. Bu bağlamda Kurban Bayramı tatiliyle birlikte 13-14 Temmuz günleri ve arife günü öğleden sonra çalışanlar için nöbet ücreti ödeneceği açıktır” diye konuştu. “Bu Konu Tartışmaya Açık Değildir”

Durmuş, konunun 6. Dönem Toplu Sözleşme metninin ilgili maddesinde açıkça belirtildiğine ve bu kazanımın tartışmaya açık olmadığına vurgu yaptı ve idarecilerin bu konuya hassasiyetle yaklaşması gerektiği uyarısında bulundu. Toplu Sözleşmenin İdari İzinlerde Nöbet Ücreti Başlıklı 44. Maddesini hatırlatan Durmuş, “657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesi kapsamında sayılan yerlerde resmi ve bayram tatili sebebiyle verilen genel idari izin günlerinde fiilen görev yapanlara çalıştıkları süre ile orantılı olarak izin kullandırılır. İzin kullandırılmasının mümkün olmaması halinde ise bu çalışılan süreler karşılığında ilgililere 657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesi kapsamında nöbet ücreti ödenir” denmektedir. Bu hükümden hareketle idarece verilen ve adına idari izin denilen önümüzdeki bayram tatiline denk gelen 13-14 Temmuz günleri ve arife gününe denk gelen toplam 3 saat için nöbet ücreti ödeneceği açıktır. Bu minvalde nöbet kapsamında değerlendirilen ve ücreti ödenen günlerin de aylık çalışma saatinden düşülmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL