İcap Nöbeti Ücretine Tepki

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı, mevzuat gereği sadece uzman hekimlerin icap nöbeti tutabilecekleri ve karşılığında nöbet ücreti ödenebileceği açıklamasına tepki gösterdi.

“İcap nöbeti ücreti ödenen yerlerde icap nöbet ücreti ödenmesine son verilmiş oluyor” diyen Durmuş, “Bu görüş, sağlık hizmet sunumunun gerçeklerinden uzak” diyerek bu görüşün yanlış olduğunu vurguladı.

Durmuş; bir il sağlık müdürlüğünün, “hekim dışı personele icap nöbeti ödenip ödenmeyeceğine” ilişkin görüş istemesi üzerine Sağlık Bakanlığı’nın verdiği görüş hakkında “Uzman dışında pratisyen hekim, eczacı, hemşire, tekniker kadrosunda çalışanlara da sağlık hizmetinin sürekliliği açısından icap nöbeti fiilen tutturulmaktadır. Bu görüş yazısı ile icap nöbet ücreti ödenen yerlerde icap nöbet ücreti ödenmesine son verilmiş oluyor. Taşra teşkilatı icaba çağırdığı sağlık çalışanlarına hak ettikleri ücreti bir şekilde ödüyor. Kaldı ki icap nöbet ücretinin ödenmemesi aslında kamu zararıdır ve büyük bir haksızlıktır. Yıllardır sürüncemede olan bu sorun bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır.” dedi.


Etiketler: 84 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir