Genel

Guterres, Erdoğan ile görüştü

Guterres, Erdoğan ile görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Guterres, görüşmede, Türkiye’nin Ukrayna’daki savaşın sona erdirilmesi için ortaya koyduğu diplomatik çabalara desteğini ve teşekkürlerini dile getirdi. 

Erdoğan da Rusya ile Ukrayna arasında barışın tesis edilmesi için en muteber çıkış yolu özelliğini muhafaza eden İstanbul sürecinin herkes tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydetti. 

Erdoğan, savaşan tarafların yanı sıra tüm dünyaya da etkileri olan bu krizden çıkış için “makul ve uygulanabilir bir diplomatik çözüm” bulunacağına inandığını söyledi.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaları sona erdirmek için çaba harcarken, diğer yandan da sivillerin tahliye edilmesi ve bölgeye insani yardım ulaştırılması adımlarına katkı vererek, yaşanan insani krizin sonlandırılması için BM ile yakın çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Moskova ve Kiev’e gidecek

Guterres’in Ankara’yı ziyaretinin ardından yarın Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.  

BM Genel Sekreteri Guterres, 28 Nisan Perşembe günü de iki ayı aşkın zamandır Rusya’nın saldırılarının hedefi olan ve yüzlerce ölümüne, binlerce insanın evini terk etmek durumunda kaldığı Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret edecek. 

BM’nin tahminlerine göre, Rusya’nın işgal operasyonu başlattığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da en az 2 bin 500’e yakın sivil öldü ve 3 bine yakın kişi de yaralandı. Ancak, gerçek can kaybı ve yaralı sayısının bundan daha yüksek olduğuna inanılıyor. Yine BM rakamlarına göre, 10 milyondan fazla Ukraynalı savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı. 

Zelenskiy’den eleştiri

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, bir süre önce yaptığı açıklamada, Guterres’in Kiev’den önce Moskova’ya gitme kararını eleştirdi ve “bu düzende adalet ve mantık yok” demişti.

Zelenskiy, “Ukrayna’da savaş var, Moskova sokaklarında ceset yok. Önce Ukrayna’ya gitmek, oradaki insanları, işgalin sonuçlarını görmek en mantıklısı olur” diye tepkisini dile getirmişti. 

Türkiye’nin konumu

Her iki ülke yönetimiyle de ilişkileri iyi olan Türkiye, İstanbul’da Rus ve Ukraynalı müzakereciler arasında toplantılara ve ayrıca iki ülkenin dışişleri bakanları arasında Antalya’da bir zirveye ev sahipliği yaptı. 

Türkiye’nin Putin ve Zelenskiy arasında bir İstanbul zirvesi düzenlemeye yönelik temaları da sürüyor. Şu ana kadar bir gelişme olmasa da Türkiye’nin bu konudaki girişimlerinin devam edeceği açıklandı. 

Genel Sekreter Guterres’in Moskova ve Kiev ziyareti öncesinde Ankara’ya geliyor olması da BM’nin Türkiye’nin çabalarına verdiği destek ve önemin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL