Sağlık

Günde 2 Bardak Süt Laktoz İntoleransını Önleyebilir

Günde 2 Bardak Süt Laktoz İntoleransını Önleyebilir

Süt, insan vücudu için besleyici değeri son derece yüksek bir besin olduğundan çocukluk döneminde alınmadığında gelişim bozukluğu ve laktoz şekerinin vücutta parçalanamaması sonucu ortaya çıkan laktoz intoleransı gibi sorunlara neden olabiliyor. Uzmanlar, bunun önüne geçilebilmesi için çocukların her gün 2 bardak süt içmesi gerektiğini söylüyor.

Günde 2 Bardak Süt Laktoz İntoleransını Önleyebilir!

Prof. Dr. Neriman İnanç, “Çocukluk döneminde süt tüketiminin düzenli olmaması halinde vücudun ürettiği laktoz enzimi azalır. Ayrıca, uzun süre süt tüketmemiş kişilerde sütün içerdiği laktozun sindirimini sağlayan enzimler, salgılanma yeteneğini kaybetmeye başlar ve laktoz intoleransıyla karşılaşılabilir. Türkiye’de maalesef yeterince süt tüketilmediği için bu sorun her beş kişiden birinde karşımıza çıkmaktadır.” diyerek süt tüketiminin artması gerektiğini vurguladı.

“Laktoz intoleransı rastlanan çocuklarda süt tüketimi kesinlikle bırakılmamalı”

Sütün içerisinde bulunan iyot, demir, çinko, folik asit, B-12, B-6, E ve A vitamin ve minerallerinin eksikliği durumunda çocukların zihinsel gelişiminin direkt olarak  etkilemektedir. Vitamin ve mineral yetersizliğinin giderilmesiyle zihinsel gelişimde oluşabilecek geriliklerin önüne geçilebileceğini belirten İnanç, “Özellikle laktoz intoleransı rastlanan çocuklarda süt tüketimi kesinlikle bırakılmamalı, aksine yarım çay bardağı ile başlayıp her gün artan oranlarda süt düzenli olarak başka besinlerle birlikte tüketilmelidir.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL