Genel

Genç şefin ‘lezzet serüveni’

Genç şefin ‘lezzet serüveni’

Genç bir “lezzet girişimcisi” Tahir İşler, Kahramanmaraş’ta başlayan “lezzet serüveni”ni Ankara’da sürdürüyor. 

“Lezzet girişimcisi” tanımını ilk duyduğunuzda “çok iddialı bir söz” diye düşünebilirsiniz. Ağzınıza attığınız tatlılarının çıtırtısı damağınızdan beyninize sinyaller gönderirken bunun hiç de abartılı olmadığını anlıyorsunuz. 

Tahir İşler, 27 yaşında bir “lezzet girişimcisi” şef. Beş yaşında babasının işyerinde başlamış “lezzet serüveni.” Ocak 2021’den bu yana da Ankara’da sürüyor. 

Aslında babası Mustafa İşler, diğer oğullarıyla Kahramanmaraş’ta bu işe devam ediyor. “Titiz ve ayrıntılara çok önem veren bir insan” diyor Tahir için ve ekliyor: “Bu özelliği nedeniyle kendi işini kurmak istedi, Kahramanmaraş dar geldi ona, kalktı Ankara’ya geldi.”

Yeni nesil baklava

Sadece kendisi gelmemiş Tahir İşler, yöresel lezzet ve ustalardan öğrendiği sırları da getirmiş getirmiş beraberinde ve “yeni nesil baklava” çıkmış ortaya. 

Tahir İşler, “neden yeni nesil baklava” sorusuna şu yanıtı veriyor:

“Hamur oranlarını neredeyse yüzde 50 düşürdük. Şerbet kullanımını da yüzde 50’den fazla düşürdük. Sade yağlı olduğu için sindirmesi daha kolay. Yeni nesil çünkü daha az şerbet çeken sert buğday unundan yapılıyor. Glikoz şurubu, mısır şurubu gibi koruyucu maddeler içermiyor. Bunların bize çok maliyetli olmasına rağmen müşteriye en iyisini vermek için minimum kar oranlarıyla yeni nesil baklavacılığın temellerini attık. Çocukluktan beri hep hayalimdi: Bir gün Türkiye’nin en iyi baklavasını üretip başkentimizden tüm Türkiye’ye bunu tattırmak.”

Ürünlerde standartlar oluşturulmuş, şeker pancarından üretilen doğal şeker Konya’dan getiriliyor, baklava malzemeleri Kahramanmaraş’ta temin ediliyor. 

Tahir İşler, ürünlerde kullanılan fıstık, ceviz içi, un ve diğer malzemelere ilişkin özellikleri sıralarken işin bu kadar ince ayrıntısı olduğunu hiç fark etmediğini anlıyor insan. 

Genç şefin Ankara’daki “lezzet serüveni” Ocak 2021’de başlamış, ancak görünen o ki bu serüvenin uzanacağı çok yer var. Daha şimdiden bu “tatlı sanatı”nın hayran kitlesi küçüksenmeyecek boyuta ulaşmış durumda. Bu arada, geri planda kalmayı tercih etse de, Tahir İşler’in eşi Büşra’nın da bu serüvende önemli bir rol üstlendiği anlaşılıyor. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL