Genel

Gaziler İçin Milli Mücadele Madalyası Tevcih Töreni Düzenlendi

Gaziler İçin Milli Mücadele Madalyası Tevcih Töreni Düzenlendi

Şanlıurfa Valiliğinde, vatanımız ve milletimizin bekası için mücadele eden kahraman Kıbrıs gazilerimize Cumhurbaşkanlığı himayelerinde  “Milli Mücadele Madalyası Tevcih Töreni” düzenlendi.

Valilik toplantı salonunda düzenlenen törene, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Metin Düz, Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, İl Müftüsü Ramazan Tolan, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici, Şanlıurfa Şehit Aileleri Dernek Başkanı Mehmet Yavuz, Şanlıurfa Şehit Yakınları ve Gaziler Derneği Genel Başkanı Bekir Kılcı, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan Aslan ile gaziler ve yakınları katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından törenin açış konuşmasını yapan Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan Aslan, “Biz bu Madalyayı 48 yıldır bekliyoruz. Neredeyse yarım asırdır beklediğimiz madalya geçte olsa bizlere veriliyor. Bugün burada 28 kişiye madalya verilecek ama ne yazık ki yarısına yakın gazimiz vefat etti. Onların madalyasını aileleri alacak. Gönül isterdi ki onlarda bu madalyayı dünya gözüyle görebilsinler. Kıbrıs Harekâtında Gazi olan Muharip gazilerimiz adına bize layık görülen bu madalyadan ötürü devletimize teşekkür ediyorum” dedi.

Gaziliğin önemine vurgu yapan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan “Devlet yarına bırakır, ama yanına bırakmaz. Dolayısıyla geçte olsa gazilerimizin bu arzusu gerçekleşiyor. Bu hak öyle bir haktır ki, dünyevi olan hiçbir şey karşılık olarak yerini tutamaz. Şehitlerimiz ve gazilerimiz haklarını, ebedi hayatta eksiksiz olarak alacaklardır. İslam inancımıza göre, şehitlik ve gazilik mertebesi, her insana nasip olamayacak derecede şerefli bir mertebedir. Bizler ise bu dünya âleminde, elimizden geldiğince hem hayatta olan gazilerimize hem de şehitlerimizin ve ebediyete irtihal etmiş gazilerimizin geride bıraktıkları emanetlere sahip çıkmaya çalışıyoruz. Onların bıraktıkları emanetlere sahip çıkmak, bu vatanın birer evladı olarak hepimizin boynunun borcu. Şahsım ve devletim adına söylüyorum ki, her türlü imkânı onlara sunabilmek ve refah içinde, kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını idame ettirmeleri adına gereken zemini hazırlamak, bizlerin önemli bir vazifesidir. Devletimizin eli, her zaman şehit ve gazi yakınlarının üzerinde olmuştur; her daim öyle de olacaktır. Kıbrıslı Türklerin yaşadığı zulme, acılara, bundan 48 yıl önce, 1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekâtı ile son verilmiştir. ‘’Ayşe tatile çıksın’’ parolasıyla başlatılan bu harekât, adada barışı ve huzuru yeniden tesis etmiştir. Millî geçmişimizin çoğu döneminde olduğu gibi, ülkemiz bir kez daha saygınlığını ve kahraman askerlerimizin gücünü herkese göstermiştir. Aramızda şu an Kıbrıs Muharip Gazileri, bazı gazilerimizin eşleri, çocukları, yakınları bulunmakta. Bugün, Millî Mücadele Madalyalarını tevcih edeceğimiz gazilerimize bir kez daha hepinizin huzurunda şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ayhan tarafından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan Milli Mücadele Madalyaları Gazilerimize takdim edilerek toplu fotoğraf çekimi ile tören sona erdi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL