Genel Spor

Futbolda yayın sözleşmesi

Futbolda yayın sözleşmesi

TFF ile Digiturk arasında yayın hakları sözleşmesi imzalandı

Türkiye Futbol Federasyonu ile uzun yıllardır Süper Lig ve TFF 1. Lig yayın haklarını elinde bulunduran Digiturk beIN MEDIA GROUP arasında, 2022-2023 ve 2023-2024 sezonlarını kapsayan 2 yıllık uzatma sözleşmesi için bugün imza töreni düzenlendi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ile Digiturk ve beIN Media Group CEO’su Yousef Al-Obaidly’nin katılımıyla gerçekleştirilen imza töreni, Riva’daki TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri Orhan Saka Konferans Salonu’nda yapıldı.

Törene Futbol Federasyonu Başkan Vekilleri Murat Aksu, Yusuf Günay, Yalçın Orhan, Yönetim ve İcra Kurulu Üyeleri Müslüm Özmen ve Ali Düşmez, Yönetim Kurulu Üyeleri İdil Karademirlidağ Suher, Talat Papatya ve Genel Sekreter Kadir Kardaş ile Digiturk temsilcileri katıldı.

“Türk futbolunda çok önemli bir gün”

İmza töreninde konuşan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, şunları kaydetti:

“Türk futbolu için çok önemli bir günü birlikte yaşıyoruz. Uzun yıllara dayalı iş ortağımız olan Digiturk BEIN MEDIA ile Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig yayın haklarına ilişkin yeni sözleşmemizi biraz sonra imzalayacağız. Bildiğiniz üzere, 16 Haziran Perşembe günü, Genel Kurulumuz büyük bir teveccüh gösterdi ve bizi göreve geldik. TFF seçimleri öncesinde, tüm kulüplerimizle yaptığımız değerli istişareler sonrasında yol haritamızı belirlemiştik. ‘Tam zamanı’ diyerek ve ‘birlikte başaracağız’ anlayışıyla başladığımız bu yeni dönemde, kaybedecek bir dakikamız bile olmadığını söyledik ve kısa zamanda Türk futbolu için radikal adımlar attık. Çözüm odaklı bir yönetim anlayışıyla; kulüplerimizle ortak noktada buluştuğumuz yabancı kuralının aynı şekilde devam etmesi, 21 yaş altı 3 yabancı oyuncu hakkı getirilmesi, takım harcama limitlerine ilişkin düzenleme gibi 3 önemli konuyu ilk toplantımızda masaya yatırıp birinci günün sonunda bu kararları kamuoyu ile paylaştık.”

“Kurulların tamamı istifa etti”

Göreve gelir gelmez önemli kararlar aldıklarını belirten Büyükekşi,  yeni dönemle birlikte tüm kurullarımızı yeniden oluşturacaklarını belirterek, şöyle devam etti:

“TFF Genel Kurulu’nda bizzat yaptığım çağrı ile başlayan süreci tamamlama yolunda da hızla ilerliyoruz. Kurullarımızın tamamı istifalarını verdi. Hepsine ayrı ayrı verdikleri destek ve emek için çok teşekkür ediyorum. Büyük hassasiyetler içerisinde, 1 yılda maksimum verimli olabilmek amacıyla oluşturduğumuz Yönetim Kurulumuzda görev bölümümüzü yaptık ve kamuoyu ile paylaştık. Tüm arkadaşlarım sorumluluk üstlendikleri alanlarla ilgili çalışmalarına hızla başladılar. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kararlarımız; TFF 1. Lig kulüplerimize 21 yaş altı yabancı oyuncu hakkı tanınması ve tüm kulüplerimiz için hayati önem taşıyan transfer tescilindeki SGK ve Vergi borçları için belgelendirme zorunluluğunun, 2022-2023 sezonu için de kaldırılmasıyla devam etti. Ki bu, özellikle alt liglerde büyük sorun yaşayan kulüplerimiz için de büyük ölçüde rahatlattığımız bir adım oldu.”

Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, kısa sürede naklen yayın anlaşmasını da sonuçlandırdıklarını belirterek, “7. günümüz dolarken, yani bir haftalık süreçte en önemli adımlarımızdan birisi de Türk futbolunun aylardır süren ve çözülemeyen yayıncı krizine çözüm bulmak oldu” dedi.

Bu anlaşmayla Anadolu takımları başta olmak üzere, tüm kulüpler için büyük bir kaynak oluşacağını ifade eden Büyükeki, “Yeni dönemde uyumlu bir şekilde, güzel bir iş birliğine imza atacağımıza inancım sonsuz” diye konuştu.

“Kulüplerin mali gerçeklere göre hareket etmesi gerekiyor”

Kulüplerin mali harcamalarına dikkat etmeleri gerektiğini de belirten Mehmet Büyükekşi, “Tabii tüm bunlarla birlikte, futbolumuzun geleceğini garanti altına almak için kısa bir hatırlatma da yapmak gerekiyor. Türk futbolunda artık yeni bir dönem başladı. Kulüplerimizin bu mali gerçeklere göre hareket etmesi gerekiyor. Bu konuda başkanlarımıza büyük iş düşüyor. Tüm kulüplerimizin mali disiplin, bütçe yönetimi ve altyapıya, yeni spor yasasını da göz önünde bulundurarak çok daha fazla önem vermeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Birlikte başarmak istiyoruz”

Büyükekşi, Türk futbolunu layık olduğu yerlere getirmek için çok çalışacaklarını dile getirerek, şunları söyledi:

“Daha ilk günden radikal kararlar almak için bu sorumluluğu üstlenen TFF’nin yeni yönetimi olarak, bugüne kadar yapılmayan şeyleri yapmayı amaçlıyoruz. Tek hedefimiz Türk futbolunu layık olduğu yerlere getirmek ve marka değerini arttırmak. Bu yolda sırada yeni hakemlik sistemimiz ve kurullarımızın belirlenmesi hedefi var. Tüm kriterlerimizi oluşturuyoruz, yeni atama sistemi, yapay zeka dahil teknolojiden daha fazla yararlanan hakemlik sistemi konusunda umutluyuz. Yıllardır çözülemeyen bir sorunu çözmeye adayız ve bunu birlikte başarmak istiyoruz.

Yine şeffaf, adil, kamuoyunda da kabul görecek şekilde inşallah kurullarımızı oluşturacağız. Birlikte çalışarak, kısa zamanda birçok sorunu çözerek yolumuza devam edeceğiz. Türk futbolunun, özellikle Cumhuriyetimizin 100. Yılına yakışır şekilde ilerlemesi için elimizden gelen her türlü çabayı yapacağız. En doğru ve tarafsız kararları almak için hiç durmadan Yönetim Kurulumuz ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bir yılın sonunda, Türk futbolunda izler bırakan, icraatlarıyla kamuoyunda büyük bir takdir gören bir TFF Yönetimi olmayı arzu ediyoruz. Ben bu konuda bütün Yönetim Kurulu’nda görev alan arkadaşlarıma güveniyorum. Lütfen siz de bize güvenin. Çünkü iyi niyetle güzel şeyler yapmak için bu işin başına geldik. İnşallah bundan sonraki dönemde de iş ortağımız beIN SPORTS ile el ele vererek bütün sorunların üstesinden gelmek için hep birlikte çaba göstereceğiz. Türk futbolunun marka değerinin artması için de onlar da biz de yeni bir yüzle karşınıza çıkacağız.”

“Türk futbolunun tanınırlığını yükselteceğiz”

beIN Media Group CEO’su Yousef Al-Obaidly, Türk futbolunun tanınırlığını yükseltmek istediklerini dile getirdi.
Yousef Al-Obaidly, şunları söyledi:

“Sabırlı davranıyoruz ve buradaki gerekliliklerin farkındayız. İki tarafın da birlikte çalışmak için gösterdiği eforu görüyoruz. Bu yeni bir ilişki değil ve aynı zamanda bu ilişkide yeni bir sayfa olarak düşünmek istiyoruz. Türk futbolunu hem yerel hem uluslararası geliştirmek ve tanıtmak istiyoruz. Türk futbolunun dünya çapında tanınırlığını yükselteceğiz. 105 ülkede yayın yapıyoruz ve bunu yükseltmek istiyoruz. Türk futbolunun olabildiğince sevilmesini sağlamaya çalışacağız. Bu çok güzel ülke için yatırımlarımıza devam edeceğiz. Türk futbolunun marka değerini artırmamız durumunda gelirleri de artırabiliriz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL