Genel Spor

FİFA’dan Rusya’ya yaptırım

FİFA, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunun ardından bu ülkeye yönelik bir dizi yaptırım kararı aldı. (Foto: Depo Photos / Arşiv)

FİFA’dan Rusya’ya yaptırım

FİFA’dan Rusya’ya yaptırım

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonuyla ilgili yaptırım kararlı alan kuruluşlara FİFA da katıldı.

Rusya, yaklaşan maçlarını tarafsız bölgelerde oynayacak, ülke bayrağı ve ulusal marşın kullanamayacak. Rusya, bu maçlara ülke federasyonu simgeleri altında  katılabilecek.

İngiltere’nin yanı sıra Polonya, Çek Cumhuriyeti ve İsveç de dahil olmak üzere birçok ülke Rusya’yı oynamayı reddedeceklerini açıklamıştı.

Rusya, 2022 Dünya Kupası play-off maçlarında, Polonya ile ardından kazanırsa Çek Cumhuriyeti veya İsveç ile karşılaşacak. Bu maçların Mart ayında oynanması planlanıyor.

Polonya Futbol Federasyonu Başkanı Cezary Kulesza, “Bugünkü FIFA kararı kesinlikle kabul edilemez” dedi ve ekledi: “Bu maça katılmakla ilgilenmiyoruz. Duruşumuz değişmedi: Polonya Milli Takımı, takımın adı ne olursa olsun Rusya ile oynamayacak.”

İhraç kararı da gündemde

FIFA yönetimi, Rusya’nın yarışmalardan ihraç edilip edilmeyeceği konusunda diğer spor kuruluşlarıyla görüşmelerde bulunulacağını bildirdi.

Dünya futbolunun yönetim organından yapılan açıklamada, “FIFA, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde güç kullanmasını kınadığını yinelemek istiyor” denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şiddet asla bir çözüm değildir ve FIFA, Ukrayna’da olanlardan etkilenen tüm insanlara en derin dayanışmasını ifade eder.

“FIFA, durumun hızla düzelmemesi durumunda yakın gelecekte uygulanacak olası müsabakalardan men edilme de dahil olmak üzere herhangi bir ek önlem veya yaptırımı belirlemek için Uluslararası Olimpiyat Komitesi, UEFA ve diğer spor organizasyonları ile devam eden diyaloğunu sürdürecektir.”

Yapılan yorumlar, FİFA’nın, doping cezası nedeniyle Rusya’ya verilen destekli marşlarını, bayraklarını ve resmi takım adını olimpiyatlarda kullanma yasağından yönünde.

Spordaki diğer tepkiler

İngiltere Futbol Federasyonu, Ukrayna’nın işgalinden sonra Rusya’ya karşı hiçbir düzeyde uluslararası maç oynamayacağını duyurdu.

Uluslararası Judo Federasyonu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onursal başkanlığını askıya aldığını açıkladı.

Boks dünyasının yönetim organları IBF, WBA, WBC ve WBO, Rusya’da yapılacak hiçbir unvan maçını onaylamayacaklarını açıkladılar.

Ukraynalı sporcu, Rus ve Belaruslu sporcuların tüm müsabakalardan men edilmesi çağrısında bulundu.

Kahire’deki Eskrim Dünya Kupası’nda, Ukrayna’nın erkekler folyo takımı Rusya’ya karşı eskrim yapmayı reddetti.

Bu arada Premier Lig futbol kulübü Chelsea, Ukrayna’daki durumun “korkunç ve yıkıcı” olduğunu söyledi. Açıklama, Putin’e yakın olduğu düşünülen Rusya milyarderi Chelsea’nin sahibi Roman Abramoviç’in kulübün yönetimini devrettiğini açıklarken savaştan bahsetmediği için eleştirilmesinin ardından geldi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL