Genel

-Etlik Şehir Hastanesi’nin Törenle Açıldı

-Etlik Şehir Hastanesi’nin Törenle Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Etlik Şehir Hastanesi’nin açılış törenine katıldı. Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca hastaneyi gezdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etlik Şehir Hastanesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Ankara’ya ikinci şehir hastanesinin kazandırılmasında emeği geçen Sağlık Bakanlığını, yüklenici firmaları, işçisinden mühendisine kadar herkesi tebrik etti. Etlik Şehir Hastanesi’ni bünyesindeki 8 ayrı hastane ve en son teknolojiyle donatılan birimleriyle, sağlık devrimlerinin sembollerinden biri olarak gördüklerini ifade eden Erdoğan, 691’i yoğun bakım olmak üzere, 4 bini aşkın yatak kapasitesi, bin polikliniği, 125 ameliyathanesi, laboratuvarları, araştırma merkezleri ve 1 milyon 145 bin metrekareyi aşan alanıyla bu dev hastanenin adeta bir sağlık şehri hüviyetinde olduğunu söyledi.

Erdoğan, mart ayından beri ardı ardına açıkladıkları paketlerle hayata geçirdikleri Beyaz Reform ile sorunlarını önemli ölçüde çözdükleri, beklentilerini karşıladıkları sağlık personelinin daima yanında oldukları ifade etti. “Şehir hastanelerinin her birini ve her aşamasını bizzat takip ettim”

“Hayalim olarak gördüğüm şehir hastanelerinin her birini ve her aşamasını bizzat takip ettim” diyen Erdoğan, “Milletimizin her hayali gibi bu ortak hayalimizin 20’nci eserini bugün hizmete sunmaktan büyük bir bahtiyarlık ve gurur duyuyorum. Halen inşası süren 13 ve proje aşamasındaki 2 şehir hastanesiyle bu sayıyı 35 çıkartacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, Türkiye’nin, hem mevcut yaygın ve güçlü sağlık altyapısı hem de hızla devreye aldıkları şehir hastaneleri sayesinde Kovid-19 salgınını en üst düzeyde sağlık hizmeti veren bir ülke olarak geride bıraktığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye kazandırılan her eser ve hizmetin büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasında önemli bir merhale teşkil edeceğine inandığını vurguladı. Bakan Koca, Ankara Etlik Şehir Hastanesi açılışında konuştu

Ankara Etlik Şehir Hastanesinin tek yerleşkede toplanan 8 hastaneden oluştuğunu aktaran Koca, “Ankara Etlik Şehir Hastanesi, toplam 1000 polikliniğe, 125 ameliyathaneye, 4 bin 50 yatak kapasitesine sahip. Bu sayıların her biri milletimiz için birer gurur vesilesidir. Ankara’mız ikinci büyük hastane kompleksine kavuşuyor” ifadesini kullandı. 13 şehir hastanesinin yapımı devam ediyor

Etlik Şehir Hastanesinin hizmete açılan 20’nci şehir hastanesi olduğuna dikkati çeken Koca, 13 şehir hastanesi yapımının ise devam ettiğini bildirdi.

Bakan Koca, “Yapamazsınız, işletemezsiniz, verim alamazsınız denilen hastanelerin, nasıl yapıldığını, işletildiğini, verim alındığını hep beraber müşahede ettik. Hayal edersek başlayabilirmişiz. Başlarsak en iyisini yapabilirmişiz. ‘Yapamazsınız’ ile başlayan cümlelerin sahiplerinin, vatandaşımızın hayal kurmasına bile tahammülü yok.” değerlendirmesinde bulundu. “Beyaz Reformun bir sonraki adımı, sağlık bilimi ve teknolojileri alanında”

Sağlıkta başlatılan “Beyaz Reform” çalışmalarıyla sağlık çalışanları için en iyisinin yapılmaya çalışıldığını, vatandaşın aldığı hizmetin kolaylaştırılması adına önemli adımlar atıldığını vurgulayan Koca, şunları kaydetti:

“Şimdi, bir şehir hastanemizi daha kullanıma alarak, vatandaşımızın yine hizmetindeyiz. Beyaz Reformun bir sonraki adımı, sağlık bilimi ve teknolojileri alanında göstereceğimiz atılımla olacak. Bunun için, temelini attığımız ‘Hıfzıssıhha’ altyapımız ve kendisine yeten bir Türkiye için sağlık alanına yönelik çalışmalarımız, her geçen gün olgunlaşmakta ve meyve vermeye hazır hale gelmektedir.” “Şehir hastanelerimiz birer eğitim ve sağlık araştırmaları üssü olacak”

“Bundan sonraki adımlarımız, şehir hastanelerimizin, bilimsel nitelik ve niceliklerini olgunlaştırmaya odaklanacak” diyen Bakan  Koca, “Şehir hastanelerimizin her biri vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunmanın yanı sıra kendi ekolünün sahibi, uluslararası tanınırlığı olan birer eğitim ve sağlık araştırmaları üssü olacak” şeklinde konuştu.

Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, çok sayıda yetkili ve vatandaş katıldı. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL