Genel Yaşam

Eşinizle Birlikte Daha İyi Uyumanız Mümkün!

Eşinizle Birlikte Daha İyi Uyumanız Mümkün!

İlişkilerin uyku kalitesini etkilediği gibi uykunun da çift ilişkilerindeki dinamiği etkilediğini biliyor muydunuz? Çiftlerde uyku problemlerinin daha büyük sorunlara neden olabileceğini hatırlatan Yataş Uyku Kurulu uzmanlarından Kln. Psk. Fundem Ece, bu sorunun çözümü için kolayca hayata geçirebileceğiniz önerilerde bulunuyor.

Uykuya hem fizyolojik hem de psikolojik olarak ihtiyaç duyarız. İyi uyumak yaşam kalitemizi de arttırmaya yardımcı olur. Kaliteli uyku alamadığımızda ya da az uyuduğumuzda bireysel problemlerle karşılaştığımız gibi eşimiz ya da sevgilimiz ile de sorunlar yaşayabileceğimizi söyleyen Yataş Uyku Kurulu uzmanlarından Psikoterapist, Klinik Psikolog Fundem Ece, kalitesiz ve az uykunun ilişkilerde tahammülsüzlük, öfke kontrol problemi, cinsel işlev bozukluğu gibi pek çok sorunla bağlantılı olduğunu belirtiyor. Pandemi ile birlikte yaygınlaşan uyku problemlerini çözebilmek için kaliteli uyku vaat eden yataklara büyük yatırımlar yapıyoruz. Bununla birlikte kaliteli bir uyku için sağlıklı iletişim ve ilişkiler de gerekiyor. Kln. Psk. Ece, “Özellikle dyadic sleep yani ikili uykuda çiftlerin birlikte uyumaları duygusal boyutta incelendiğinde çiftleri tatmin ettiği görülse de ilişkiden memnun olma açısından belirli bir önem taşır. Bu noktada oldukça zor ve zaman alsa da uyku senkronizasyonunu sağlamak çok önemlidir” diyor.

Önce fiziksel koşulları hazırlayın

Peki, uyku senkronizasyonu için fiziksel koşulları nasıl sağlarız? Bunun için önce fiziksel ardından da psikolojik koşulları sağlamamız gerektiğini hatırlatan Kln. Psk. Ece, fiziksel koşulları şöyle özetliyor: “Genellikle ikili uykuda en çok şikayet edilen konu örtü paylaşımıdır. Bu konuda büyük örtüler tercih edebilir ya da iki farklı örtü kullanabilirsiniz. İkinci bir şikayet ise çiftlerden birinin horlamasıdır. Yanınızda uyuyan kişi horluyorsa bir sağlık problemine işaret ediyor olabilir. Bu nedenle bir uzmana başvurabilir ya da nefes alışverişi kolaylaştıran bantları kullanabilirsiniz. Bir diğer şikayet ise yatak odasına teknolojik aletlerin taşınması diyebiliriz. Yatak odanızı yalnızca uyumak için kullanmalı ve işleriniz özellikle de telefon ve bilgisayarınızı odadan uzak tutmaya özen göstermelisiniz.”

Çiftler birbirine daha anlayışlı davranırsa daha huzurlu uyuyor

Kaliteli uyku için uygun ortamı ve yatağı seçtikten sonra sıra psikolojik koşullara geliyor. Çiftler arasında konuşulmayan konuların yarattığı stresin uykuyu da etkilediğini hatırlatan Yataş Uyku Kurulu uzmanlarından Klinik Psikolog Fundem Ece, bu durumdan kurtulmak için çiftlerin birbirine daha açık ve anlayışlı davranmasının önemine dikkat çekiyor. Bu sayede yatağa küs girmek gibi durumları ortadan kaldırarak daha huzurlu bir uyku uyuyabileceğinizi söyleyen Kln. Psk. Ece, “Aynı zamanda evde sizin dışınızda başkaları yaşıyorsa bu da uyku kalitenize etki ediyor olabilir. Kendinize ait alanınızı yaratmayı ihmal etmeyin. Yeni doğum yapmış annelerin tetikte uyuması da bu konuya güzel bir örnek olabilir. Bu noktada eşlerin birbirinin yükünü paylaşması ve birbirlerine alan tanımaları ilişkileri kuvvetlendirecektir. Çiftlerde uyku kalitesini etkileyen diğer bir konu ise cinsel olarak uyumsuzluktur. Bu konuda iki tarafın da tercihlerini belirtmesi ve anlayış göstermesi çok önemlidir” diyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL