Genel

Erdoğan ve Zelenskiy İstanbul’da görüştüler

Erdoğan ve Zelenskiy İstanbul’da görüştüler

Erdoğan ve Zelenskiy İstanbul’da görüştü 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy İstanbul’da bir araya geldi. 

Erdoğan ve Zelenskiy, Vahdettin Köşkü’ndeki görüşme öncesinde gazetecilere poz verdiler. 

Zelenskiy, ziyaret öncesinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Erdoğan ile barış formülü konusundaki pozisyonların koordinasyonu, NATO Zirvesi, güvenlik garantileri, tahıl anlaşması, Ukrayna’nın yeniden inşası ile iki ülke şirketler arasındaki savunma sözleşmeleri konularını ele alacaklarını belirtmişti. 

Erdoğan ve Zelenskiy, İstanbul’daki görüşmenin ardından orta basın toplantısı düzenledi. 

Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde gece geç saatlerde düzenlenen basn toplantıda özetle şunları söyledi:

“-Yaşananlara karşın Türkiye-Ukrayna dostluğu her bakımdan daha da güçlendi.”

“-Geçen sene mart ayında iki ülke müzakere heyetleri arasında son derece önemli bir görüşmeye İstanbul’da ev sahipliği yaptık.”

“-Geçtiğimiz senenin temmuz ayında ise Birleşmiş Milletler’le yürüttüğümüz arabuluculuk girişimleri neticesinde İstanbul’da atılan imzalarla Karadeniz Tahıl Girişimi’ni hayata geçirdik. Türk boğazlarından dünyaya açılan bir nefes borusu misali bir yılda 33 milyon tona yakın tahılı ihtiyaç sahiplerine ulaştıran girişimin 17 Temmuz’da dolacak süresinin yeniden uzatılmasını temenni ediyorum.”

“-Şüphesiz Ukrayna NATO’ya üyeliği hak ediyor.”

“-Adil bir barışın kaybedeni olmaz. Taraflar arasındaki anlayış farklılıklarına rağmen barış arayışlarına bir an evvel geri dönülmesi en samimi arzumuzdur.” Putin Türkiye’ye gelecek

“-Özellikle esir mübadelesi konusunda şu anda Ukrayna tarafında Sayın Başkanı dinledik. Rusya tarafıyla da görüşme halindeyiz. Onlarla da görüşüyoruz.”

“-Konuyu Sayın Putin’le görüştüm ve önümüzdeki ay Sayın Putin’in de aynı zamanda Türkiye ziyareti olacak. Tekrar bunu yüz yüze görüşme imkânımız olacak. Ama bu arada bazı telefon görüşmelerimiz olması halinde de Sayın Putin’le bu konuyu yine ele alacağız ki esir mübadelesi, bu takaslar konusu bizim gündemimizin de öncelikli konularındandır.”

“-İstanbul merkezli bu tahıl koridoru meselesinde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz.”

“-17 Temmuz sonrasını daha ne kadar uzatabiliriz, bunun da çalışması içerisindeyiz. Temennimiz odur ki yani bu iki ayda bir değil hiç olmazsa en azından üç ayda bir olması gibi bir beklentimiz var. Bu gayreti bu şekilde yapıp, süreyi de hiç olmazsa iki yıla çıkarmak gibi bir gayretin içerisinde olacağız.”

Zelenskiy’in konuşması

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de özetle şunları söyledi:

“-Türkiye’nin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine olan değişmez desteği için minnettarım.” 

“-Türkiye, bu barış planı kapsamında liderlik konumunu üstlenmeye hazır.” 

“-Görüşmede Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenecek NATO Zirvesi’ni de ele aldık. Sayın Cumhurbaşkanının Ukrayna’nın NATO’ya üyeliğini hak ettiğini ifade etmesini memnuniyetle karşılıyoruz.”

“-Savaşın ardından Türkiye’ye sığınan Ukraynalı ailelere gösterdiği misafirperverlikten dolayı Türk halkına teşekkür ediyorum. İnsanlarımız burada Türkiye’nin, Türk kalplerinin desteğini bu zor zamanlarda hissediyorlar.” 

“-Karadeniz bölgesinde istikrarın sağlanması son derece önemlidir.”

“-Bizim işbirliğimizde burada çok şeye bağlı. Afrika, Asya ve Avrupa’daki gıda güvenliği ve birçok halkın gıda güvenliği bize bağlı. Burada önemli olan hep birlikte dünyadaki bu açlığın ve sosyal kaosun üstesinden gelmek için yardımcı olmak.”

“-Tüm dünya tahıl koridorunun işlemesini istiyor ve bu tabii ki çok önemli bir mesele.”

“-Tahıl Koridoru sadece bir devletin isteklerine bağlı olmamalı.”

“-Görüşmede farklı projeler üzerinde de görüş alışverişinde bulunduk.  Ukrayna ve Türkiye bu projeleri birlikte gerçekleştirebilir. Bu tarz işbirlikleri, gerek savunma sanayisi işbirliğini gerek teknoloji gelişimini, aynı zamanda İHA üretimi ve diğer stratejik alanları kapsıyor.” 

“-Kırım Tatarları, siyasi tutuklular, diğer esirlerimiz… Ve sınırdışı edilen, Rusya’ya götürülen çocuklar… İnanın ki Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığımız temaslar sırasında hatta seçimler sırasında biz her zaman bu konulara önem verdik ve bu konuları hep güncel tuttuk.”

“-Biz insanlarımızı, esir olan Kırım Tatarları da özellikle geri almak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Henüz bir sonuç elde etmediğimiz için bu konuyla ilgili daha fazla ayrıntı veremem.” Mutabakat zaptı

Görüşmenin ardından iki ülke arasında “Stratejik Endüstriler Alanında Mutabakat Zaptı” imzalandı. 

Anlaşmaya Türkiye tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ise Ukrayna tarafından ise Stratejik Endüstriler Bakanı Oleksandr Kamyshin imza attı.

Basın toplantısında çok sayıda gazeteci ile iki ülkeden bazı bakanlar da yer aldı.  

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL