Genel

Erdoğan ve Putin, Soçi’de bir araya geldi

Erdoğan ve Putin, Soçi’de bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi’de bir araya geldi. 

İki lider, görüşme öncesinde basına açıklamalarda bulundular ve görüntü alınmasını sağladılar. 

Erdoğan, Tahran’dan sonra yeniden bir araya gelmekten memnun olduğunu belirtti, heyetler tarafından sürdürülen görüşmelerden sonra varılan uzlaşmaya “adeta bir nokta koyma” aşamasına gelindiğini söyledi. 

Enerji, tahıl koridoru, turizm, ulaşım konuları ve bölgedeki bazı adımların atılmasının önemli olduğunu ifade etti. “Görüşmenin Türkiye ve Rusya’nın bölgede oynadığı rolü ortaya koyması bakımından çok önemli olduğunu “anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Suriye’deki gelişmeleri de bu vesileyle ele almamız inanıyorum ki bölgeye ayrıca bir rahatlama getirecektir. Terörle mücadelede dayanışmamız büyük önem arzediyor ve bu konuyla ilgili olarak da atacağımız adımlar, yapacağımız görüşmelerle inanıyorum ki büyük güç kazanacaktır. 

Bugün tabi dünyanın gözü Soçi’de. Acaba Soçi’de ne görüştüler, ne yaptılar? Burayı takip ediyorlar. Bizim de, yapacağımız bu görüşmeden sonra bunlara verilecek cevaplar onları belli istikamette yönlendirecektir.”

Akkuyu Nükleer Santrali

Akkuyu konusunun büyük önem taşıdığını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Akkuyu konusunu bugün sizlerle bir noktaya getirmemiz, değerlendirerek karar bağlamamız Akkuyu’daki süreci ertelemeye fırsat vermeyecektir. Çünkü belirlenen takvimin işlemesi ve Akkuyu belirlenen zamanda bitirilmesi çok büyük önem arzediyor. Zira Türkiye’nin enerji temininde yüzde 10’luk bir potansiyeli Akkuyu Enerji Santrali halledecek. Bu konuyla ilgili olarak da etraflıca görüşme yapmamızın faydalı olacağını sanıyorum.” 

Putin’den teşekkür

Putin ise Rusya’nın sadece Türkiye’ye üzerinden geçen boru hatlarıyla sadece Türkiye’ye değil, değil Avrupa’daki tüketicilere de doğalgaz gönderildiğini ifade ederek, bundan memnun olmaları gerektiğini söyledi. 

Ukrayna tahılın Karadeniz limanların sevkiyatının gelişmekte olan ülkeler için hassas bir konu olduğunu anlatan Putin, “Bütün bunlar sizin kişisel katkınız sayesinde mümkün olabildi” dedi ve teşekkür etti. 

Putin, görüşmelerde iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesine yönelik mutabakat zaptının da imzalanacağını, Suriye krizi başta olmak üzere bölgesel sorunların da ele alınacağını söyledi. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL