Genel

EPDK o kararını kaldırdı

EPDK o kararını kaldırdı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurul (EPDK) üretim lisansı bir şirketin tedarik lisansı almasını engelleyen kararını kaldırdı. 

Resmî Gazete’de yayımlanan EPDK kararında, kurulun “27.03.2014 tarihli ve 4935-19 sayıl kurulu kararının kaldırılmasına karar verildiği” belirtildi. 

Sözkonusu karar üretim lisansı sahibi bir tüzel kişinin tedarik lisansı alamayacağını ve bu konudaki başvurunun ön inceleme aşamasında reddini öngörüyordu. 18/04/2014 tarihli ve 28976 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan karar şöyleydi: 

“Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 27/03/2014 tarihli toplantısında; 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında üretim lisansı sahibi bir tüzel kişinin tedarik lisansı alamayacağına, bu kapsamda Kuruma yapılan başvuruların ön inceleme aşamasında reddedilmesi gerektiğine karar verilmiştir.”

Elektrik Piyasası Lisan Yönetmeliğine göre, üretim lisansı, OSB üretim lisansı, iletim lisansı, piyasa işletim lisansı, dağıtım lisansı, OSB dağıtım lisansı ve tedarik lisansı olmak üzere toplam yedi lisans türü bulunuyor. 

Üretim lisansı nedir?

EPDK, ilgili mevzuat kapsamındaki düzenlemelerine göre elektrik üretim lisansı tanımını şöyle yapıyor:

“Elektrik piyasasında üretim faaliyetinde bulunabilmek için önce önlisans, daha sonra önlisans süresinde yükümlülüklerin tamamlanması kaydıyla üretim lisansı alınması gerekmektedir. Önlisans, üretim faaliyetinde bulunmak isteyen tüzel kişilere, üretim tesisi yatırımlarına başlamaları için gerekli onay, izin, ruhsat ve benzerlerinin alınabilmesi için belirli süreli verilen izni ifade etmektedir. Üretim lisansı ise tüzel kişilere piyasada üretim faaliyeti gösterebilmeleri için 6446 sayılı Kanun (Elektrik Piyasası Kanunu) uyarınca verilen izni ifade etmektedir.”

EPDK kayıtlarına göre, 20 Kasım 2022 tarihi itibarıyla Türkiye genelinde üretim lisansı verilen şirket sayısı 1.893. Toplam 270 şirket de ön lisans almış durumda. 

Tedarik lisansı

EPDK tarafından, “elektrik enerjisinin toptan veya perakende satılması, ithalatı, ihracatı ve ticareti faaliyetleri ile iştigal edebilme yetkisi sağlayan” lisans türü de tedarik lisansı olarak tanımlanıyor.  Bu lisansa sahip tüzel kişilere “tedarikçi şirket” olarak faaliyet gösteriyor. 

EPDK kayıtlarına göre Türkiye genelinde tedarik lisansı sahibi şirket sayısı ise 287, bir şirketin başvurusu ise değerlendirme aşamasında. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL