Spor

Engelleri sporla aşıyorlar

Engelleri sporla aşıyorlar

Engelleri sporla aşıyorlar

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde 2008 yılında gönüllülük esasına göre kurulup, faaliyetini Süleyman Özdemir başkanlığında sürdüren Sorgun Engelliler Umut Derneği bünyesinde 2015 yılında kurulan Sorgun Umut Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol takımı, 3. Lig’de mücadelesini sürdürüyor. Engeli bireylerin spor yaparak hayata tutunmasına öncülük eden spor kulübü, gerekli desteği görememekten yakınıyor. 

Bir üst lige çıkabilmek için mücadelesini sürdüren ve lig bitimine iki hafta kala puan cetvelinin 3. sırasında yer alan Sorgun Engelliler Umut Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımının hem başkanı hem de antrenörü Zeynep Ertal Altunkuyu,  Antrenör Hamza Kablanoğlu ile birlikte takımın başarısı için ter döküyor. Yaşları 16-50 arasında değişen bedensel engellilerin yaşamda daha fazla yer alması için kulüp, lig mücadelesini sürdüren Engelliler Basketbol takımının 14 sporcusundan 10’u Yozgat’tan, 4’ü ise dış transfer. 

Başkan ve Antrenör Altunkuyu, ‘’Yozgat’ımda, koşar sporlar gibi engelli sporunun da olduğunu, engelli sporunun da öne çıkması, önemsenmesi için Spor Kulübüm olarak elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Başarı paraya bağlı… Hem maddi hem manevi desteğe ihtiyacımız var. Değerliyiz ve özeliz. Sponsor desteği, bulamadığımız için ağır ilerliyoruz. Ağır ilerlememize, rağmen kendimizce çok yol kat ettik diye düşünüyorum’’ dedi.

En fazla engelli Yozgat’ta bulunuyor

Zeynep Ertal Altunkuyu, Türkiye’de en fazla engelinin bulunduğu iller arasında Yozgat’ın da yer aldığına dikkat çekerek, ‘’Yozgat’ta ise en fazla engelli bireyimiz Sorgun ilçemizde yer alıyor. Takımımızda yer alan sporcularımızın büyük bölümünün belden itibaren engeli bulunuyor. Hepsinin belinde platin takılı… Diğer rakiplerimizde diğer engellilerde mevcut ve bize göre daha avantajlılar. Buna rağmen bizim elde ettiğimiz başarı küçümsenemeyecek düzeyde olduğuna inanıyorum’’ diye konuştu.

Takımın kuruluşundan itibaren sporcu olarak yer alan ve geçen sezon girdiği kursun ardından Antrenörlük diploması alarak, takımı çalıştırmaya başlayan Hamza Kablanoğlu da, hayata spor yarak bağlandıklarını, tekerlekli sandalyeye bağlı olarak yaşamlarını sürdüren engellilerin spor yaparak, daha sağlıklı kalabileceklerini aktardı. Hamzaoğlu, geçen sezon 2. Lige çıkmayı kıl payı kaçırdıklarını, bu sezon kalan iki maçlarını da kazanıp, 2. Lige terfi play-off müsabakalarında yer almak için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL