Genel

Endonezya, Rusya ve Ukrayna’yı G20 zirvesine davet etti

Endonezya, Rusya ve Ukrayna’yı G20 zirvesine davet etti

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ile Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i kasım ayında ülkesinde düzenlenecek G20 toplantısına davet ettiğini açıkladı.

G20’nin bu yıl başkanlığını yapan Endonezya, başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin Rusya’nın davet edilmemesi için yoğun baskısı altında kalmıştı.

Ancak Cakarta, “ev sahibi ülke statüsünün tarafsız kalmasını gerektirdiği” gerekçesiyle baskılara karşı çıktı.

Zelenskiy, çarşamba günü Twitter’dan yayımladığı mesajda, Endonezyalı mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra Endonezya tarafından davet edildiğini bildirmişti.

Joko Widodo, perşembe günü de Rus mevkidaşı Putin ile telefonda görüştü ve “Bu vesileyle, Cumhurbaşkanı Putin G20 zirvesine davet edildiği için Endonezya’ya teşekkür etti ve zirveye katılacağını bildirdi” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov da, “Vladimir Putin, Endonezya’nın G20 başkanlığının başarılı olması diledi ve zirveye katılacağını belirtti” açıklamasında bulundu.

Ancak Peskov, “Şimdilik Rusya’nın katılım koşullarını bildirmenin zamansız olur” dedi.

Batılı ülkeler, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya taarruzunu başlatmasından bu yana Rusya’yı diplomatik planda tecrit etmeye uğraşıyor.

Washington’da G20 Maliye Bakanlarının bu ay yaptığı toplantıda Rusya’nın katılımını protesto amacıyla ABD ve birkaç müttefikinin bazı oturumları boykot etmesi büyük dünya ekonomileri grubunda derin bölünmeyi göstermişti.

ABD’nin tutumu

ABD’nin toplantılarda katı tutumunu sürdürmesi bekleniyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bir süre önce, Temsilciler Meclisi finans komitesi bilgilendirme toplantısında Ukrayna’da yaşananların “küresel düzene hakaret” olarak niteledi ve ciddi ekonomik yansımaları olacağını söylemişti. 

Toplantıda gündeme gelen konulardan biri de G20’nin geleceği olmuştu. Yellen, Rusya’nın Doğu Avrupa’daki saldırganlığının “Ukrayna ve ötesinde muazzam ekonomik yansımaları” olacağı konusunda uyarmış ve “Hazine, Rusya’yı uluslararası finansal sistemden yararlanamaması için yaptıklarından sorumlu tutmayı taahhüt ediyor” diye konuşmuştu.  

Hazine Bakanı Yellen, “Başkan Biden, Rusya’nın hiçbir finans kurumunda olağan bir şekilde iş yapamayacağını açıkça belirtti ve kesinlikle onunla aynı fikirdeyim. Başkan, Rusya’nın G20’den çıkarılmasını istedi. Endonezya’daki meslektaşlarıma Ruslar orada olursa bir dizi toplantıya katılmayacağımızı açıkça belirttim” açıklamasında bulunmuştu. 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL