Genel

Dört adaylı yarış

Dört adaylı yarış

Cumhurbaşkanı adaylarının özgeçmişi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) cumhurbaşkanı seçimine ilişkin geçici aday listesini açıkladı.

YSK’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, cumhurbaşkanı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan yarışacak. 

YSK, seçmenlerce aday gösterilmek üzere başvuran onbir isimden sadece Muharrem İnce ve Sinan Oğan’ın gerekli yüz bin imzaya ulaşabildi. 

Geçici aday listesine yönelik itirazlar 28 Mart saat 08:00’dan 29 Mart saat 17:00’ye kadar yapılabilecek. 

Daha sonraki süreçte, YSK itirazları kesin karara bağlayacak ve kesin aday listesi 31 Mart’ta Resmî Gazete’de duyuracak. 

İşte adayların özgeçmişleri: 

Kemal Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 1948 yılında Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde doğdu.

İlk ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu’nun değişik yerlerinde yaptı. Yükseköğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) 1971’de mezun oldu.

Lisans öğrenimini tamamladığı 1971 yılında, girdiği hesap uzman yardımcılığı sınavının ardından Maliye Bakanlığı’nda göreve başladı. Daha sonra hesap uzmanı olan Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa’da kaldı. Hesap uzmanlığını 1983’e kadar sürdürdü ve aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğü’ne bünyesine atandı. Burada önce daire başkanı olarak görev aldı, daha sonra aynı kurumun genel müdür yardımcılığını yaptı. 

Kemal Kılıçdaroğlu 1991 yılında BAĞ-KUR Genel Müdürlüğü’ne atandı.  atandı. Kılıçdaroğlu, 1992 yılında da Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğüne geçti. Daha sonra kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. Kılıçdaroğlu, 1999 başında kendi isteğiyle Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’nden emekli oldu.

Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonuna başkanlık eden Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesi’nde de bir süre ders verdi. Daha sonra Türkiye İş Bankası’nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan 22. Dönem Milletvekili seçimlerinde, CHP İstanbul Milletvekili olarak Meclise girdi. CHP Merkez Yönetim Kurulu’nda görev alan Kemal Kılıçdaroğlu, 22 Temmuz 2007 milletvekili seçimlerinde de İstanbul’dan 23. Dönem Milletvekili seçildi.

Kılıçdaroğlu, 2009 yerel seçimlerinde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. 

Genel Başkanlığa adaylığını açıklayıncaya kadar CHP Grup Başkanvekilliği görevinde bulundu. 22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. kurultayda  CHP Genel Başkanı seçildi.

Kılıçdaroğlu, evli ve üç çocuk babası. 

Muharrem İnce

İncce, 4 Mayıs 1964 tarihinde Yalova’nın Elmalık Köyü’nde doğdu. 

İlkokulu doğduğu köyde, orta öğrenimini Yalova Ortaokulunda, lise öğrenimini Yalova Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladı. 

O tarihte Uludağ Üniversitesi’ne bağlı olan Balıkesir’deki Necatibey Eğitim Fakültesi Fizik-Kimya Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi. 

Fizik öğretmeni olarak değişik liselerde görev aldı. Lise müdürlüğü de yapan İnce, Yalova Spor Kulübü’nde yöneticilik ve basın sözcülüğü görevlerini üstlendi. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görevler alan Muharrem İnce, Yalova Atatürkçü Düşünce Derneği Yalova İl Başkanlığı görevinde de bulundu.

1999 yılında CHP Yalova Başkanlığı’na seçildi. 2002 seçimlerinde CHP Yalova Milletvekili olarak TBMM’ye girdiğinde henüz 38 yaşındaydı. Bir süre partinin TBMM Grup Başkanvekilliğini üstlendi. 

CHP Genel Başkanlığı’na iki kez aday olan İnce, 2018 yılında yapılan cumhurbaşkanı seçiminde CHP Grubu tarafından aday gösterildi. İnce, seçimde yüzde 30’un üzerinde oy aldı, ancak seçilemedi. 

İnce, 18 Mayıs 2021 tarihinde Memleket Partisi’nin kurucu genel başkanlığını üstlendi ve daha sonra bu göreve seçildi. 

İnce, evli ve bir çocuk babası. 

Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan, 26 Şubat 1954 tarihinde İstanbul’da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu’ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi’nden de diploma aldı. Erdoğan, 1981 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. 

1969-1982 yılları arasında amatör olarak futbol oynayan Erdoğan, lise ve üniversite yıllarında Millî Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında görev aldı.  Erdoğan, 1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı’na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçildi. 1980 yılına kadar bu görevlerini sürdüren Erdoğan, siyasi partilerin kapatıldığı 12 Eylül döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik ve yöneticilik yaptı.

1983 yılında kurulan Refah Partisi ile aktif siyasete geri dönen Erdoğan, sırasıyla partinin önce Beyoğlu İlçe Başkanı, partinin İstanbul İl Başkanı oldu. 

27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Erdoğan, 12 Aralık 1997’de Siirt’te halka hitaben yaptığı konuşma sırasında okuduğu şiir nedeniyle yargılandı, hapis cezası aldı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi.

Erdoğan, 4 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra 14 Ağustos 2001’de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AK Parti) kurdu ve kurucu genel başkan seçildi. AK Parti, 2002 yılı genel seçimlerinde üçte ikiye yakın parlamento çoğunluğuyla (363 milletvekili) tek başına iktidara geldi.

Hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamayan Erdoğan, yapılan yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üzerine, 9 Mart 2003’te Siirt milletvekili yenileme seçiminde bu ilden milletvekili seçildi. 15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlendi. AK Parti, aralıksız 20 yıldan fazla tek başına iktidarda kaldı. 

Erdoğan, yapılan anayasa değişikliğinin ardından 10 Ağustos 2014 Pazar günü, doğrudan halkın oylarıyla ve ilk turda 12. Cumhurbaşkanı seçildi.

16 Nisan 2017 tarihindeki halk oylamasında kabul edilen Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanının partili olabilmesine yönelik düzenlemenin ardından 21 Mayıs 2017 tarihinde AK Parti’nin Genel Başkanlığına yeniden seçildi.

Erdoğan, 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 52.59 oy oranıyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

16 Nisan 2017’de kabul edilen Anayasa değişikliği ile hayata geçirilen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı olarak 9 Temmuz 2018 tarihinde yemin ederek görevine başladı.

Erdoğan, evli ve dört çocuk babası. 

Sinan Oğan

Sinan Oğan, 1 Eylül 1967 tarihinde Iğdır ‘da doğdu. 

1989 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Marmara Üniversitesinde 1992 yılında Mali Hukuk/Bankacılık alanında yüksek lisansını tamamladı. Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi’nin (MGIMO) Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümünden doktora derecesini aldı.

Oğan, 1992-1998 Yılları arasında Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde araştırma görevlisi oldu. Bu görevinde 1993 yılından itibaren Azerbaycan’a görevli olarak gönderilen Oğan, 1993-2000 yılları arasında Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesi Türk Dünyası İşletme Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 

1994-1998 yılları arasında eş görevle Azerbaycan’da TİKA temsilciliğini de üstlendi.  

Sinan Oğan, 2000 yılında Türkiye’ye dönerek Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Kafkasya Masası’nda çalışmalarını yürüttü. Oğan, 2004 yılında halen başkanlığını yaptığı araştırma merkezi TÜRKSAM’ı kurdu.

Oğan, 24. Dönem TBMM’de MHP Iğdır Milletvekili olarak görev aldı. Daha sonraki süreçte partiden ihraç edilen Oğan, mahkeme kararıyla geri döndü. 

Rusça ve İngilizce bilen Oğan, evli ve iki çocuk babası. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL