Genel

Domates fiyatı rekor kırdı  

Domates fiyatı rekor kırdı  

Domates fiyatı rekor kırdı  

Şubat ayında domates fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 256,08 artış ile son 7 yılın artış rekorunu kırdı.

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Şubat ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksi açıklandı. Endekse göre, şubat ayında miktar endeksleri, domateste 45, sebzede 55 ve meyvede 81 olarak gerçekleşirken, fiyat endeksleri domateste 667, sebzede 825 ve meyvede 448 olarak yansıdı.

Şubat ayı endeksleri miktarda bir önceki aya göre (aylık) domateste yüzde 30,91, sebzede yüzde 22,20 azalırken, meyvede ise yüzde 1,69 arttı.

Miktar endeksleri geçen yılın aynı ayına göre (yıllık) domateste yüzde 7,28 düşüş yaşanırken, sebzede yüzde 3,22, meyvede ise yüzde 31,91 artış oldu.

Miktar endekslerindeki değişimler, aylıkta domates ve sebzede azalırken meyvede bir miktar artış gösterdi. Bu değişimler, tüm kalemlerde son 7 yılın Şubat ayları için dikkat çekici oldu. 

Özellikle fiyat endekslerindeki yıllık değişimler domateste ve sebzede rekor düzeye ulaşırken,  meyvede ise ortalama düzeyde gerçekleşti.

Domateste  7 yılın artış rekoru

Antalya Ticaret Borsası fiyat endekslerinde ise domates, geçen yılın Şubat ayına göre (yıllık) yüzde 256,08 artış gösterdi. Bu artış, son 7 yıldaki en yüksek artış. 

Şubat ayı itibariyle yıllık gerçekleşmelerde sebze miktar endeksindeki yüzde 3,22’lik artışa karşılık, fiyat endeksi yüzde 161,03 arttı. Bu artış, son 7 yılın en yüksek Şubat ayı artışı oldu. 

Meyve miktar endeksindeki yıllık yüzde 31,91’lik artış yaşanırken fiyat endeksi de yüzde 15,51 arttı.  

Miktarda düşüş, fiyatta artış

Bir önceki aya göre (aylık) domates işlem miktar endeksi, Şubat ayında yüzde 30,91 düşüş, işlem fiyatı endeksi ise aylık yüzde 63 artış gösterdi. Son 4 yılın Şubat ayları endekslerinde rekor miktar azalışı ve en yüksek fiyat artışı yaşandı.

Bir önceki aya göre (aylık) sebze işlem miktar endeksi, Şubat ayında yüzde 22,20 düşüş, işlem fiyat endeksi de aylık yüzde 43,50 artış oldu. Son 4 yılın Şubat ayları dikkate alındığında, sebze miktar endeksi rekor seviyede düşerken, fiyat endeksinde en yüksek fiyat artışı gerçekleşti.

Bir önceki aya göre (aylık) meyve işlem miktar endeksi, Şubat ayında yüzde  1,69, işlem fiyat endeksi ise yüzde 14,02 arttı. Antalya hallerinde işlem gören meyvenin 2022 yılı Şubat ayı endeks değişimleri miktarda ve fiyatta, son 4 yılın ortalamasında seyretti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL