Genel

Covid Pozitif Her Yere Girebilecek

Covid Pozitif Her Yere Girebilecek Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Can Öztürk, kısıtlamaların kaldırılması hakkında uyarılarda bulundu. Dr. Öztürk, “Pozitif olan kişi eski uygulamada 7 gün AVM ve kontrol yapılan bölgelere..

Covid Pozitif Her Yere Girebilecek

Covid Pozitif Her Yere Girebilecek Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Can Öztürk, kısıtlamaların kaldırılması hakkında uyarılarda bulundu. Dr. Öztürk, “Pozitif olan kişi eski uygulamada 7 gün AVM ve kontrol yapılan bölgelere giremiyordu. Şimdi heryere girebilecek” dedi.

Solunum TV’ye konuşan Dr. Can Öztürk, önemli pandemi kısıtlamalarının bir bölümünün kaldırılması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 2 MArt 2022’de gerçekleştirilen koronavirüs bilim toplantısının ardından Sağlık Bakan Dr. Fahrettin Koca’nın bu kapsamdaki açıklamalarını değerlendiren Öztürk, “Bu açıklamalarda, açık alanlarda maske zorunluluğunun kaldırıldığını,kapalı ortamlarda havalandırma yeterli ise ve mesafe varsa maske takmanın şart olmadığını , hiçbir kurum ve kuruluşta bundan sonra hes kodu kontrolünün yapılmayacağını, hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyeceğini ve okullarda pozitif 2 vaka çıkması halinde sınıf kapatılması uygulamasında sona erdiğini ifade etti. En tartışmaya açık madde sanırım kapalı alanlarda maske takmanın şart olmadığı maddesidir. Bu çok göreceli bir kavram. Havalandırma kime göre neye göre yeterli. Sosyal mesafenin tam olarak korunup korunulmadığını kim takip edecek? Havalandırmanın yeterli olup olmadığını kim denetleyecek? Ben bu maddeyi okuduğumda artık tüm kapalı ortamlarda bundan sonra maske takılmayacağı gibi bir yorum edindim” dedi.

Covid Pozitif Kapalı Ortam İlişkisi

“Sayın Fahrettin Koca tarafından açıklanan koronavirüse yönelik toplumsal boyutta uygulanan önlemlerin bir çoğunun kaldırılmasına yönelik, yeni uygulama gerçekten tartışmaya çok açık bazı noktalar içeriyor” diyen Dr. Öztürk, şunları söyledi, “Bunların başında da kapalı ortamlardaki maske konusunda getirilen yeni düzenlemeler. Şimdi kapalı ortamlarda maske takılması konusunda, havalandırmanın iyi olması gibi bir kriterden bahsediliyor. Ama bunu kim değerlendirecek? Bu kriterin objektif bir değerlendirme parametresi var mıdır,yok mudur? Açıkçası bunlara hiç değinilememiş. Zaten ölçülmesi de çok mümkün değil. Bunun uygulanabilir tarafı yok. Sonuçta havalandırmanın iyi olup olmadığına, örneğin işyerleri için işyeri sahipleri , kurumlar için kurum yöneticileri, onun dışında da diğer ortamların yetkilileri, görevlileri karar verecektir. Böyle bir uygulama ciddi anlamda tartışmaya açık bir hale geliyor. Bu noktada bir şey göz ardı ediliyor. Özellikle onu vurgulamak istiyorum. Kapalı ortamlarda mesafe önemli bir kavram ama, en azından restoranlarda, kafelerde ve diğer insanların birlikte vakit geçirdiği ortamlarda mesafenin korunduğunu kimse söyleyemez. Bu mümkün değil ve onun ötesinde maske zaten takılmayacak denilmiş” dedi.

“Kapalı Alanda Geçirilen Süre Virüse Maruz Kalma Açısından Çok Önemli”

Pandeminin basından itibaren kapalı alanda geçirilen sürenin çok fazla dikkate alınmadığına dikkat çeken Öztürk,  şunları söyledi, “Kapalı mekanlarda bir kişinin yarım saat süre geçirmesiyle , 3 5 saat süre geçirmesi arasında virüse maruz kalma, eğer maruz kaldıysa aldığı virüs açısından gerçekten büyük bir fark oluşturuyor. Dolayısı ile en azından bu konuda bir vurgulama yapılması gerektiğini düşünüyorum. İnsanların bu konuda bilgili olmasını beklemek durumunda değiliz. Ama kişisel korunmalarına önem veren kişiler için en azından geçirilen sürenin önemli olduğunu vurgulamamız gerektiğini düşünüyorum. Kapalı ortamlar ile ilgili uygulamalarda bazı Avrupa ülkelerinde özellikle bu kısıtlama kalktı. Benim bildiğim Fransa’da, Almanya’da kapalı mekanlarda maske zorunluluğu bir süre önce kaldırıldı. Ancak Fransa’da kapalı ortamlara girildiğinde muhakkak aşı sorgulaması yapılıyor. Aynen hes kodu gibi kişinin kapalı mekana girerken, cep telefonundan aşı durumu ve tam doz aşılı olup olmadığı sorgulanıyor. Bizde zaten hes koduna hiç entegre edilmedi. Sonuçta yapılmalıydı bence bu ,yani hes kodu da bir zamandan sonra anlamını kaybetmeye başladı ve hiçbir zaman entegre edilmedi. Burada tabii ki şu olacak, koronavirüs açısından pozitif olan birisi kendi hes kodu sorgulamasında, pozitif olduğu için en azından bu 7 günlük süreç içerisinde alışveriş merkezlerine ve diğer ciddi kontrol yapılan yerlere giremiyordu. Şimdi her yere girebilecek. Esasında bakarsak pozitif olan kişilere şu aşamada çok ciddi bir özgürlük getirilmiş oldu. 5 7 günlük toplu mekanlara giriş kısıtlamaları ortadan kaldırılmış oldu. Bu noktada mağdur olan insanlar olacak. Bu bakımdan kapalı mekanlarda insanların daha çok temkinli olması gerekiyor ve şu aşamada kendi önlemlerini almaları zorunlu olarak duruyor”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL