Politika

CİSÜ, LGBTİ+’ların Cinsel Sağlık İhlallerini Meclis’e Taşıdı!

CİSÜ, LGBTİ+’ların Cinsel Sağlık İhlallerini Meclis’e Taşıdı!

CİSÜ Platformu, LGBTİ+’lar ve transların cinsel sağlık hizmetlerinde yaşadığı sorunlar ve ihlalleri muhalefet partilerine iletti.

Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları (CİSÜ) Platformu temsilcileri, Ankara’ya gerçekleştirdiği ikinci ziyarette LGBTİ+’lar ve transların cinsel sağlık hizmetlerinde yaşadıkları sorunlar ve ihlalleri gündeme getirdiler. CHP, HDP ve TİP milletvekilleri ile görüştüklerini belirten CİSÜ Platformu Sözcüsü Filiz Kocaboğa, herkesin eşit ve ayrımcılığa maruz bırakılmadan cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine ulaşmasının önemine dikkat çekmek istediklerini söyledi.  CİSÜ Platformu, Proje Koordinatörü Yonca Cingöz, Savunuculuk Koordinatörü Filiz Kocaboğa, Platform üyesi Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nden Agrin Kaya, Ebelikte Eğitim Araştırma Geliştirme Derneği’nden Ayşegül Dönmez ve Kırmızı Şemsiye Derneği’nden Melis Arslan’ın katılımıyla Ankara’ya ikinci lobi ziyaretini gerçekleştirdi.  TBMM’de yapılan ziyaretlerde CHP Ankara Milletvekili İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Servet Ünsal, HDP Ankara Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Katip üyesi Filiz Kerestecioğlu, HDP İzmir Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Serpil Kemalbay Pekgözegü ve TİP İstanbul Milletvekili Sera Sütlü Kadıgil ile toplantılar yapıldı.

Hormon ilaçlarına erişilemiyor

TBMM’de gerçekleştirilen görüşmelerde CİSÜ Platformu’nun amaç ve çalışmaları dile getirildi. Şubat ayı içinde de CHP ve İYİ Partiden yöneticiler ve milletvekilleriyle görüştüklerini anımsatan CİSÜ Platformu Sözcüsü Filiz Kocaboğa, cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarına eşit ve ayrımcılığa maruz bırakılmaksızın erişime dikkat çekmek istediklerini vurgulayarak, “Meclis görüşmelerinde özellikle cinsel sağlık hizmetlerinin LGBTİ+’lar ve transları kapsayıcılığındaki sorunlar ve ihlallere ve bazı ilaçlara erişimdeki sıkıntılara değindik. Transların cinsiyet uyum sürecine girebilmeleri için biyolojik üreme işlevlerinden vazgeçmeye zorlandıklarına ve bu süreçte pandemiyle giderek artan hormon ilaçlarına erişememe sorununa dikkat çektik. Ayrıca HPV taramalarının ülke çapında tüm yetişkinleri kapsayacak şekilde yaygınlaştırılması ve rahim ağzı ile sınırlandırılmayıp farklı bölgelerden tarama yapılarak diğer kanser türlerinin de izlenmesinin sağlanması gerektiğini dile getirdik. HPV aşısının ulusal aşı takvimine alınarak okul çağındaki tüm çocuklara uygulanmasıyla birlikte yetişkinlere de sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak sağlanmasını önerdik. İstenmeyen veya riskli gebelikleri önleyici yöntemlere erişimin önündeki engellerin kaldırılması için yapılabilecekleri sıraladık” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL