Politika

CHP’de ‘değişim’ kazandı

CHP’de ‘değişim’ kazandı

CHP’de yeni Genel Başkan Özgür Özel

Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki genel başkanlık yarışının ikinci turunda kazanan Özgür Özel oldu. 

“Değişim” hareketinin adayı olan Özgür Özel, ana muhalefet partisinin 38. Olağan Kurultayı’na CHP’nin seçilen sekizinci genel başkanı oldu. 

Özel, ilk tur oylamada 682 delegenin oyunu alırken Kılıçdaroğlu’na ise 664 delege destek verdi. 18 geçersiz oy çıktı. Adaylardan hiçbiri seçilmek için gerekli salt çoğunluk olan 684 oyu sağlayamayınca genel başkanlık yarışının sonucu ikinci tura kaldı. 

Gece yarısından sonra yapılan 2. tur neticesinde oylarını 812’ye yükselten Özgür Özel partinin yeni genel başkanı oldu. İkinci turda Kılıçdaroğlu’nun oyu 536’da kaldı.

Sonuçları “değişim” hareketinin bir başka temsilcisi olan Kurultay Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu açıkladı. 

CHP’de genel başkanlık görevine 2010’da başlayan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13 yıllık dönemi sona erdi. 

Özel’den teşekkür

Özgür Özel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda delegelere şöyle teşekkür etti:

“Beni Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığına layık gören Cumhuriyetimizin 2’nci yüzyılının ilk kurultayının delegelerine teşekkür ediyorum. Bu salondaki umut dalgasını büyütmek ve partimizi iktidar yapabilmek için tüm örgütümüzle omuz omuza çalışacağız!”

Özel, Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu’nun paylaşımlarını kendi sosyal medya sayfasından paylaştı. 

Kılıçdaroğlu’dan veda

Genel Başkanlık yarışını Özgür Özel karşısında kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu da sosyal medya paylaşımında şu sözlerle veda etti:

“Büyük Önderimiz Atatürk’ün emanetini, bugüne kadar onurla taşıdım. Ve bugün, kurultay delegelerimizin verdiği kararla, genel başkanlık görevine veda ediyorum. Bugüne kadar mücadelemize omuz veren herkese teşekkür ederim. Genel başkanlık görevine seçilen yeni Genel Başkanımız Özgür Özel’i kutluyor, başarılar diliyorum.”

“Sıra Türkiye’de”

Kurultay Divan Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya paylaşımında Özgür Özel’i kutladı. 

İmamoğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi 38. Olağan Kongresi’nde Genel Başkan seçilen Sayın Özgür Özel’i tebrik ediyor, kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Değişim sırası Türkiye’de” diye yazdı. 

CHP’de genel başkanlar

CHP’de genel başkanların değiştiği kurultaylar şöyle:

Atatürk’ün ebediyete intikalinin ardından 26 Aralık 1938 tarihinde toplanan 1. Olağanüstü Kurultayda, İsmet İnönü ”değişmez genel başkanlığa” seçildi ve 33 yılı aşkın bu görevi sürdürdü.

İnönü’nün istifasının ardından, 14 Mayıs 1972’de ”Genel Başkanlık Seçimi Özel Kurultayı” toplandı ve Bülent Ecevit genel başkanlığa seçildi.

12 Eylül askeri müdahalesinin ardından partiler kapatıldı ve yöneticilerine siyasi yasak getirildi. Kapatılan bu partilerin yeniden açılmasına olanak sağlayan yasanın çıkmasından sonra 9 Eylül 1992’de toplanan 25.

Kurultayda CHP’nin yeniden açılması kararı alındı. Genel Başkanlığa Antalya Milletvekili Deniz Baykal seçildi.

SHP ile CHP arasındaki birleşme sürecinde 8 Şubat 1995’te yapılan bütünleşme kurultayında Hikmet Çetin CHP Genel Başkanlığını üstlendi.

Bundan yaklaşık yedi ay sonra, 9 Eylül 1995 tarihinde toplanan 27. Kurultayda Hikmet Çetin aday olmadı. Deniz Baykal, Murat Karayalçın ile yarıştı ve genel başkanlığa seçildi. 18 Nisan 1999’da yapılan seçimlerde CHP meclis dışında kaldı ve Baykal 22 Nisan’da genel başkanlıktan istifa etti.

CHP’nin 9. Olağanüstü Kurultayı 22 Mayıs 1999 tarihinde yapıldı ve Altan Öymen genel başkanlığa seçildi. Öymen, CHP’nin 6. genel başkanı oldu.

Parti içi gruplar arasındaki çekişmeler yüzünden 15 ay sonra olağanüstü kurultaya gidildi. 30 Eylül 2000 tarihindeki 11. Olağanüstü Kurultayda Deniz Baykal yeniden genel başkanlığa seçildi. Baykal, istifa ettiği 10 Mayıs 2010 tarihine kadar bu görevi sürdürdü.

Partinin 33. Kurultayı’na kısa süre kala CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlığa aday olacağını açıkladı. 22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan kurultayda CHP genel başkanlığını üstlenen yedinci isimdi.  

Grup Başkanı Özgür Özel ise 4 Kasım 2023 tarihinde yapılan 38. Olağan Kurultay’da CHP Genel Başkanlığı’na seçilen 8. isim oldu. 

Özgür Özel hakkında

Özgür Özel 21 Eylül 1974 tarihinde Manisa’da doğdu. Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdi. 

Serbest eczacı olarak çalıştı. Manisa Eczacı Odası’nda değişik kademelerde görev aldı ve başkanlığını yürüttü. 2007 yılında Türk Eczacıları Birliği (TEB) Merkez Heyeti üyeliğine seçildi. TEB’de Saymanlık ve Genel Sekreterlik görevinde bulundu. Uluslararası Eczacılık Federasyonu, AB Eczacılık Grubu ile Avrupa Eczacılık Forumu üyelikleri bulunuyor. 

2009 yılında Manisa Belediye Başkan adayı olan Özgür Özel, 2011 seçimlerinde 24. Manisa Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. CHP Grup Başkanvekilliği yaptığı ve 14 Mayıs seçiminden sonra CHP Grup Başkanlığını üstlendi. 

Almanca ve İngilizce bilen Özel, evli ve bir çocuk babası.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL