Genel

Can kaybı 8 bini geçti

Can kaybı 8 bini geçti

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli depremdeki can kaybı 8.574’e, yaralı sayısı 49.133’e yükseldi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 8 bin 574’e yükseldiğini söyledi ve yaralan vatandaşlarının sayısın da 49 bin 133 olduğunu açıkladı.

Erdoğan, 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki depremin meydana geldiği Kahramanmaraş’a gelerek, arama ve kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Erdoğan, Kahramanmaraş’ta yaptığı açıklamada, depremzede ailelere 10’ar bin liralık yardım yapılacağını duyurdu. Erdoğan, “Şunu özellikle ifade etmek istiyorum. Benim vatandaşımın, benim milletimin bugüne kadar bu tür felâketlerde gösterdiği sabır neyse, inanıyorum ki, bu felâkette de aynı sabrı gösterecektir. Şu ana kadar benim vatandaşım bu sabrı gösterdi” dedi.

“İlk gün bazı sıkıntılar yaşandı”

Erdoğan, tüm illerde bakanlarla birlikte operasyonların koordinasyonunu yürüttüklerini belirterek, “Devletin kurumları, hepsi iş başında. İlk gün bazı sıkıntılar yaşandı. İkinci gün ve bugün duruma hakimiyet tesis edildi. Enkaz kaldırma çalışmalarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız yürütecek” dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu.

“8 bin 574 can kaybı, 49 bin 133 yaralı, 6 bin 444 yıkılan bina bulunuyor. Devletin kurumları iş başında, enkazlardaki çalışmalar sürüyor. Bir yılda 10 ilde deprem konutları yapacağız.

Şu anda vatandaşlarımın barınma sorununu çözmek için Antalya, Alanya, Mersin gibi illerdeki otellerle görüşmeler yapıldı. Buralara yerleşmek isteyenleri, buralara yönlendirip imkânları seferber edeceğiz.”

İlk etapta havalimanlarında ve yollarda sıkıntı olduğunu, akaryakıt gibi ufak tefek sıkıntıların olduğunu söyleyen, Erdoğan, bı sorunların aşılmakta olduğunu ve provokatörlere fırsat verilmemesini istedi.

10’ar bin lire destek

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk etapta havalimanlarında ve yollarımızda sıkıntı oldu. Akaryakıt vs ufak tefek sıkıntılarımız var. Onları da aşıyoruz. Provokatörlere fırsat vermemenizi istiyorum. Hasar tespitinden sonra ailelere belirli desteğimizi vereceğiz. 

Hazine ve Maliye Bakanlığından bu konuda belirli bir bütçeyi ayırdık. Hasar tespitinden sonra her ailemize, onları bu süreçte rahatlatacak rakamı 10 bin olarak planladık, 10 biner lirayı bu ailelere ulaştıracağız.

Hedefimiz bir yıl içinde, diğer felâket yaşadığımız illerde nasıl toplu konut operasyonları yaptıysak, 10 ilde de bunları gerçekleştireceğiz.”

Erdoğan’a Kahramanmaraş ziyaretinde AK Parti Genel Başkanvekilleri Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş eşlik etti. 

Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve diğer yetkililerle birlikte bölgede incelemelerde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL