Genel

Çamuru sanata dönüştürme tutkusu

Çamuru sanata dönüştürme tutkusu

Farklı mesleklerden bir araya gelip heykel çalışmaya başlayan grup ilk profesyonel sergisini açtı. 

Mesleki kariyerlerinde belli bir doyum noktasına ulaşmışlardı. Kimi doktor, kimi mimar, kimi kamuda yöneticiydi. Ve çamurla tanıştılar, toprağa şekil verme sanatıyla. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Azimet Karaman rehber oldu onlara. 

Oluşturulan her şekil yeni bir aşamaydı onlar için. Doğadan, insandan kopyalamalarla başladılar önce. Bir anne şevkatiyle şekil verdiler çamura. Sonra çamurla birlikte yeteneklerini de şekillendirdiler. Somuttan soyuta, gerçekten sanala ürünler çıktı ortaya. 

Gün geldi birliktelikleri yeniden yapılandı. Kimi başka mekanlarda çalışmaya başladı. Bir bölümü Volkan Demir ile bir grup oluşturdu. Belgin Samurkaşoğlu, Benan Babila, Canan Gürdal, Gülbin Günhan, Ömür Demir Kızılarslan, Sevgi Köksoy, Sevtap Ozan, Sibel Kaplan… 

Ve heykelcikler… Alınteri, göz nuruyla, sevgiyle, şevkatle şekillendirdikleri heykelcikler. Birinin çamuru kaysa biraz, hüzün basardı bakışlarını… İçleri burkulurdu, uykuları kaçardı..  

İlk profesyonel sergi

Bakışlarında bir çoşku var şimdi. Elliden fazla çalışmaları bir sanat galerisinde görücüye çıktı. Ayrıntılarla uğraştılar günlerce ve ilk profesyonel sergi hazırlandı. Fırça Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin karşısına çıktılar. Nasıl heyecanlanmaz ki insan… Her birinin bakışlarında “bunu ben yaptım” demenin coşkusunu görebilirsiniz. Gururla bakıyorlar çalışmalarına. 

Çamurla başlayan tutku sanata dönüşüyor şimdi. Heyecan da şekillenmeye başlıyor artık. Biri geliyor heykelin başına, çok beğendiğini ve almak istediğini söylüyor. Kırmızı nokta konuyor çalışmanın yanına. Aslında bu gurur verici dışarıdan bakınca. Yapılan çalışmaya verilen değeri görmek gurur verici bir şey.  

Parmaklar okşuyor kırmızı noktacığı. Gözlerde bir buğulanma… Çocuğunu uzaklara gönderen bir annenin hüznü yansıyor bakışlara. Çamuru sanat dönüştürmek bir tutku. Çünkü o çamur sevgiyle birleştiriliyor.  Sevgiyle şekilleniyor. O an anlıyorsunuz bunu. 

Azimet Karaman öğrencileri, Volkan Demir heykel atölyesi katılımcılarının sergisi Fırça Sanat Galerisi’nde 15-21 Haziran günleri arasında ziyarete açık. Çamurdan sanata uzanan sevgiyi hissetmeye var mısınız? 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL