Genel

‘Büyük bedel ödeyecek’

‘Büyük bedel ödeyecek’

Biden: “Putin, çok büyük bir bedel ödeyecek.”

ABD Başkanı Joe Biden, “Putin eşi benzeri görülmemiş bir kaos ve şiddet başlattı. Sahada kazanç elde etse de uzun vadede çok büyük bir bedel ödeyecek.”

ABD Başkanı Joe Biden göreve geldikten sonraki ilk “Birliğin Durumu” konuşmasını yaptı. 

Biden, Kongre üyelerine seslendiği konuşmasında Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonu önemli bir yer tuttu. VOA’nın haberine göre, Biden’in bu konuda söyledikleri satırbaşlarıyla şöyle:

“-Putin 6 gün önce özgür dünyanın köklerini sarsmaya ve kendi kötü yoluna döndürmeye çalıştı ama çok büyük bir hata yaptı. Yanlış hesap yaptı. Ukrayna’ya gireceğini dünyanın da onu izleyeceğini sandı. Ama bunun yerine hiç hayal etmediği hiç beklemediği güçlü bir duvarla karşılaştı. Ukrayna halkıyla karşılaştı” 

“-Her Ukraynalının cesareti tüm dünyaya ilham kaynağı oluyor. Halk tankların önüne geçiyor. Vatandaşlar kendilerini tankların önünde atıyor. Öğrenciler, emekliler, hepsi askere dönüştü kendi ülkelerini koruyorlar.”

Putin’e “diktatör” benzetmesi

“-Diktatörler saldırganlıklarının bedelini ödemediklerinde daha fazla kaosa yol açarlar. Bu durumun Amerika’ya ve dünyaya maliyeti artar.”

“-Putin’in savaşı nedensiz ve önceden planlanmış bir savaştı. Diplomasi çabalarını reddetti.”

“-Batı ve NATO’nun karşılık vermeyeceğini ve bizi burada kendi ülkemizde bölebileceğini düşündü. Putin yanıldı. Biz hazırdık” 

“-ABD olarak, müttefiklerimizle birlikte Rusya’ya karşı atılacak adımlar konusunda aylaca çalıştık.”

“-Biriz ve biz de bunu yaptık birlik içerisinde hareket ettik.”

“- Yapırımlar için aylarca koalisyonlar oluşturduk. Asya’yı, Afrika’yı biraraya getirdik. Putin’i karşımıza aldık. Avrupalı müttefiklerle saatlerce müzakereler yürüttüm onları bir araya getirdim. Putin’in planlarını paylaştık. Rusya’nın yalanlarına gerçeklerle karşılık verdik.”

“Dünyadan izole edildi”

“-Şimdi 27 AB ülkesi, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve dünya hatta İsviçre Rusya’nın karşısına geçti ve ona yaptırım uyguluyor. Putin hiç olmadığı kadar dünyadan izole edildi” 

“-Müttefiklerimizle şu anda çok güçlü ekonomik yaptırımları uyguluyoruz. Rusya’nın en büyük bankalarını uluslararası finansal sistemden koparttık. Merkez bankasının rubleyi korumasını engelliyoruz. Putin’in 650 milyar dolarlık savaş fonunu değersiz hale getirdik.”

“-Rusya’nın teknolojiye erişimini engelliyoruz. Teknolojiye erişemeyecekler. Ekonomik gücünü zayıflatacağız.”

“- Ordusunu zayıflatacağız. Yıllarca sürecek bu etkiler.” 

“Tek suçlu Putin”

 “-Başına gelecekler konusunda hiçbir fikri yok. Ruble çoktan yüzde 30 değer kaybetti. Rusya borsası yüzde 40 düştü, ticaret yapamaz vaziyetteler. Rus ekonomisi ağır hasar aldı ve buradaki tek suçlu Putin’dir,” 

“-Rusya’nın saldırısı karşısında ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’ya 1 milyar dolardan fazla destek sağladı.”

 “Askerlerimiz karşı karşıya gelmeyecek”

 “-Açıkça söyleyeyim askerlerimiz Rus askerleriyle karşı karşıya gelmeyecekler. Avrupa’ya gidip Ukrayna’da savaşmayacaklar.”

“- Biz Avrupa sadece Putin başka ülkelere de saldırmasın diye varız. Bu yüzden ABD Kara Kuvvetleri’ni mobilize ettik.”

“-NATO ülkeleri de devrede Polonya, Litvanya, Letonya, Romanya hepsini koruyacağız. ABD ve müttefikleri NATO toprağının her karışını koruyacak.”

Oligarklara kıskaç

“-Adalet Bakanlığı yeni bir görev gücü kuruyor. Burada Rus oligarkların suçlarını araştıracağız.”

 “-Avrupalı müttefiklerimiz de bizimle birlikte hareket edecekler. Lüks yatların, evlerin, özel jetlerin yasadışı kazançlarınızın peşindeyiz. Sizin peşinizdeyiz.” 

“-Putin eşi benzeri görülmemiş bir kaos ve şiddet başlattı. Sahada kazanç elde etse de uzun vadede çok büyük bir bedel ödeyecek.”

“- Rus diktatörü gitti bir ülkeyi işgal etti bu tüm dünyaya yönelik ağır bedellere yol açtı.”

Ülke içi önlemler

 “-Yaptırımlarımızın Rus ekonomisini hedef alması için önlemler aldık. Elimizdeki tüm imkanları kullanarak ABD’li işletmeleri ve tüketicileri koruyacağız.”

” Bu akşam, 30 diğer ülkeyle işbirliği yaparak 60 milyon varillik acil durum petrol rezervini devreye sokacağını açıklıyoruz.”

“-Biz 30 milyon varil petrolü stratejik rezervlerimizden kullanıma açıyoruz. Daha da fazlasını da yapmaya hazırız. Böylece petrol fiyatlarının ülkemizde artmasını engellemeye çalışacağız” 

Notlar

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Kongre’ye hitaben yaptığı konuşma birçok televizyon kanalı tarafından canlı yayımlandı. 

-Ukrayna Washington Büyükelçisi Oksana Markarova, izleyiciler locasında First Lady Jill Biden’ın yanında oturdu. 

-Biden, konuşmasının başında, Markarova’yı işaret ederek kongre üyelerine “Lütfen verdiğimiz desteği gösterelim” dedi. Kongre üyeleri de büyükelçiyi ayakta alkışladılar.

-Bu arada bazı kongre üyelerinin yakalarında Ukrayna bayrağı rozetleri taktı. Bazıları ise Ukrayna bayrağının sarı ve mavi renklerinde kıyafetler giymişti. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL