Genel

Büklükale’de kil tablet Hititler üzerindeki izler

Büklükale’de kil tablet Hititler üzerindeki izler

Büklükale’de kil tablet Hititler üzerindeki ‘düşman’ etkisini gösteriyor

Japon arkeologların, Büklükale’de bulduğu eski bir kil tableti, az bilinen bir rakip etnik grubun 3.000 yıldan daha uzun bir süre önce Hitit İmparatorluğu’nun kurulmasında yakından ilgili olduğunu gösteriyor.

Tablete kazınmış metin, bir zamanlar antik Doğu’da Hititler ve Mısırlılarla hegemonya için rekabet edecek kadar güçlü olduklarına inanılan Hurrilerin dilindeydi.

Asahi Shimbun’da yer alan habere göre, Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nün (JIAA) bir keşif gezisine başkanlık eden araştırmacı Kimiyoshi Matsumura, “Kil tabletin Hitit kraliyet ailesi ile Hurriler arasındaki bağlar üzerinde önemli etkileri var” dedi.

Hititlerin baş düşmanı olması gereken Hurrilerin, günümüzün temeli olan demircilik teknolojileriyle zenginleşen Hitit İmparatorluğu’nun oluşum sürecinde oynadıkları rolün detaylarına ışık tutmayı umuyoruz. toplum.”

Kraliyet ailesiyle yakın bağlar

Yaklaşık 3 santimetre uzunluğundaki tablet, keşif heyetinin kraliyet ailesiyle bağları olduğuna inandığı Orta Anadolu’daki bir Hitit kentsel yerleşiminin kalıntıları olan Büklükale’deki saray kalıntılarının yakınında Haziran ayında ortaya çıkarıldı.

JIAA yetkilileri, yaklaşık olarak MÖ 1.700’den MÖ 1.200’e kadar gelişen Hitit İmparatorluğu sırasında, muhtemelen bir saray olan 50 metreden uzun bir kerpiç binanın orta kesiminde tepenin üzerinde durduğunu söyledi.

Her bir kenarı yaklaşık 500 metre olan Büklükale, daha önce her biri 3.000 civarında çanak çömlek içeren büyük ölçekli ritüel alanları üretmişti.

Tablete kazınmış metin, arınma adı verilen bir Hurri dini ritüeline aitti. Yetkililer, kaligrafik üslubun tabletin Hitit İmparatorluğu’nun beşik yıllarında yapıldığını gösterdiğini söyledi.

Yaklaşık 1.000 kilometre güneydoğuda yaşayan Hurriler, günümüz Suriye’sinden kuzey Mezopotamya’ya kadar uzanan bir alanda Mitanni Krallığı’nı kurdular.

MÖ 1.500’den MÖ 1.300’e kadar kabaca gelişen krallık, gizemini koruyor. Sadece Wassukkani adıyla bilinen başkenti bile henüz bulunamadı.

University College London ile eski Ortadoğu dilleri doçenti Mark Weeden, son bulgunun, Hitit İmparatorluğu’nun ilk günlerinden beri Hitit kraliyet ailesi için önemli bir yer olan Büklükale’nin, Hurri nüfusu ile yakın bağları olduğunu gösteren anahtar niteliğinde bir keşif olduğunu söyledi. 

JIAA keşif gezisinde Hurri metinlerinin deşifrecisi olarak çalışan Weeden, “Hitit topraklarında, Hurri kil tabletlerinin ortaya çıkarıldığı ve hepsinin Hitit kraliyet ailesiyle yakından ilişkili olduğu bilinen sadece üç yer daha var” dedi.

Büklükale ören yerinde, büyük ölçekli ritüellere dair kanıtların yanı sıra antik Hurri dilinde yazılmış dini ritüellerle ilgili kil tabletlerin ortaya çıkarılması, Hurri dilindeki ritüellerin muhtemelen burada Hitit kraliyet ailesi tarafından yapıldığını düşündürmekte.

Cam gemi başka bir bağlantı

JIAA yetkilileri, 2010 yılında Büklükale’de bulunan saray kalıntılarında bulunan bir cam kap, Hititlerin muhtemelen o dönemde cam yapımında en ileri becerilere sahip olan Hurriler’in etkisi altında olduğunu gösterdiğini savunuyor. 

Armut biçimli şişenin üst kısmının 146 milimetre uzunluğundaki parçası, kabın ortaya çıkarılan tek parçasıydı. Opak beyaz tabanı, içine gömülü renkli cam parçalarının yanı sıra desenlerle süslenmişti.

Şimdiye kadar Hurrilerle ilişkili yerlerde en erken döneme ait tüm cam kaplar gün ışığına çıkarıldı.

Mitanni topraklarının en batı ucuna yakın olan ve Türkiye’nin Suriye sınırındaki Tell Atchana sahasında ortaya çıkarılan yaklaşık 3500 yıllık bir cam kap parçasının daha önce türünün en eskisi olduğu varsayılmıştı.

Yetkililer, Büklükale’de bulunan buluntunun yaklaşık 100 yıl öncesine ait olduğunu ve en eski cam kaplardan biri olabileceğini söyledi.

Japonya’daki Ortadoğu Kültür Merkezi’ne bağlı JIAA, 1986’dan bu yana Anadolu’da kazılar yapıyor. Enstitü, 2009 yılında kazıların başladığı Büklükale de dahil olmak üzere üç noktada çalışmalar yürütüyor.

Arkeologlar, Hititlerin merkezi üssü olan Anadolu’nun çevre bölgelerden nasıl etkilendiğini ve antik Doğu’da farklı etnik grupların ve kültürlerin nasıl doğup düştüğünü bulmayı umuyorlar.

Hitit İmparatorluğu’nun kurulduğu dönemlerde, Anadolu’nun güneydoğusunda Mezopotamya’da bir krallık olan Babil, Kral Hammurabi’nin hükümdarlığında zirvesine ulaştıktan sonra gerileme belirtileri göstermeye başladı. Güneydeki Mısır krallığı da kısmen diğer etnik grupların istilaları nedeniyle siyasi olarak istikrarsızdı. 

Büklükale nerede?

Büklükale, Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesi sınırları içinde bulunuyor. Ankara’dan Kaman’a giden yolun Kızılırmak’ı geçtiği yerde, Ankara’ya yaklaşık 100 km uzaklıkta yer yer alıyor. 

Bu şehir, Kızılırmak’ın en dar noktasındaki kenarında yer bulunuyor ve her dönemde burası nehrin geçiş noktası olarak kullanılmış. Bugünkü karayolu köprüsünün yanında Selçuklu döneminde inşa edilen Çeşnigir köprüsü var. 

Onun kuzey tarafında, nehrin batı sahilinde Roma dönemine ait bir köprü kalıntısı daha mevcut. Hatta onun kuzeyindeki kaya üzerinde, su seviyesi düştüğü zaman ortaya çıkan daha eski dönemlerden kalma bir köprünün direk çukuru olabilecek yapay delikleri görmek mümkün.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL