Genel

Başkan Beyazgül: Ucuz konut çalışmaları başladı

Başkan Beyazgül: Ucuz konut çalışmaları başladı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli aileler için 2 bin 500 ucuz konutun yapılacağının müjdesini verdi. Başkan Beyazgül, “Şanlıurfa Kuzey Şehir” konut projesiyle Şanlıurfa’da büyük bir konut hamlesi başlatacaklarını söyledi.

Türkiye genelinde yaşanan konut sıkıntısı ve fiyatlarının yüksek olması Şanlıurfa’daki dar gelirli aileleri de etkisi altına alırken Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül yaptığı basın açıklamasıyla Şanlıurfa için Büyükşehir Belediyesi olarak konut hamlesinde bulunduklarını duyurdu.

Şanlıurfa’da görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları ile Büyükşehir Belediyesi Şeref Salonunda bir araya gelen Başkan Beyazgül Şanlıurfa’ya dair önemli mesajlar ve müjdeleri paylaştı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak kentte artan konut ihtiyacına karşı Aşık – Öğütçü bölgesinde ilk etapta 2 bin 500 konutluk hamlede bulunacaklarının müjdesini veren Başkan Beyazgül projenin adının “Şanlıurfa Kuzey Şehir” olduğunu açıkladı.

“AŞIK – ÖĞÜTÇÜ’DE 2+1, 3+1 GİBİ UCUZ KONUTLAR YAPACAĞIZ”

Konut hamlesinin bir başlangıç olduğunun altını çizen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, projenin meclisten geçtiğini söyledi.

Başkan Beyazgül, “Şanlıurfa Kuzey Şehir Konut Projesi uzun süredir bürokratlarımızın yaptığı çalışmalar neticesinde meclisimize geldi meclisimizden geçti. Burada asıl amacımız ilk etapta 2 bin 500 adet konutu Kuzey Şehir dediğimiz Aşık – Öğütçü’de yapmaktır. Buradaki tapuların önemli bir kısmı da belediyemiz bünyesine geçmiş oldu. Bu konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla da istişarelerde bulunduk. Yapılacak binalar 6 katlı olacak. Yüzde altmış yeşil alana yer ayrıldı. 120 dönüm de üniversiteye yer ayırdık. Meclisimizden karar çıktıktan sonra uygulamaya geçeceğiz ve halkımızdan talep toplayacağız. Bölgede 2+1, 3+1 gibi ucuz konutlar yapacağız. Yer belediyemize ait olduğu için yapım işini de belediyemizin BELTAŞ şirketine havale edeceğiz. Böylelikle bir uydu kent oluşturacağız. Sonuçta bu uydu kent ile ilgili TOKİ ile de görüşmelerimiz devam ediyor. TOKİ de aynı şekilde devam ederse 25 bin konutluk bir şehir olacak. Her hanede yaklaşık 4 bireyin olduğunu varsayarsak 100 bin kişilik bir şehir kurmuş olacağız. Bu projeye Şanlıurfa’nın ihtiyacı vardı. Uzun süredir Şanlıurfalı hemşehrilerimle görüştüğüm zaman konut ihtiyacının çok önemli bir safhaya geldiğini gördük. TOKİ de Şanlıurfa’da Temmuz ayında 2 bin konutun ihalesini yapacak. O konutlar da tamamlanırsa devam eden etaplarla birlikte Şanlıurfa’nın konut ihtiyacını gidermeye çalışacaklarını söyledi.

BAŞKAN BEYAZGÜL, ‘’EN KISA SÜREDE ALT YAPI ÇALIŞMALARINI TAMAMLAYACAĞIZ”

2 bin 500 konutun yapılacağı Aşık-Öğütçü bölgesinde çalışmaların başladığını ve altyapı çalışmasının tamamlanmasıyla birlikte vatandaşlardan talep toplanacağını belirten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ‘’Aşık-Öğütçü bölgemizde ilk etapta 2 bin 500 konut tasarladık. “Şanlıurfa Kuzey Şehir” konut projesinin yer alacağı bölgede yapılan çalışmaları inceledik. Bölgede yol ve su için şantiye çalışmaları başladı. İnşallah en kısa sürede bu bölgemizde alt yapı çalışmalarımızı tamamlayacağız. Diğer yandan proje çalışmalarımız devam etmektedir. Proje çalışmasının tamamlanmasıyla birlikte talepler toplanacak. Şanlıurfa’nın uydu kenti burada kurulmuş olacaktır. Yüzde 60’a yakın bir alan yeşil alan ve ortak kullanım alan olarak belirlendi. Yine “Şanlıurfa Kuzey Şehir” konut projesin yer aldığı Aşık-Öğütçü bölgemizde ikinci bir üniversitenin kurulması için bir alan tahsis etmiş bulunmaktayız. Burası tam bir yaşam alanı olacaktır. Alışveriş merkezleri, yeşil alanları ve geniş yollarıyla güzel bir merkez olacaktır. Şanlıurfa’da konut sorununu giderme adına yapılan önemli bir hamledir. İlk etaptan sonra diğer çalışmalarımıza da devam edeceğiz. Amacımız sıkışmış olan Şanlıurfa’yı dışarıya taşımaktır ve bir an önce buranın alt yapısını yapmaktır’’ dedi.

BAŞKAN BEYAZGÜL, ‘’ŞANLIURFA TARİH VE KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK’’

Şanlıurfa’yı kültür ve tarih merkezi haline getirmek için tarihi yerlerin korunarak kentte yeni uydu kentlerin yapılacağını ifade eden Başkan Beyazgül, ‘’Belediyemiz çok güçlü bir belediyedir. Alt yapı, yollar ve asfaltımızı kendi imkanlarımızla yapacak duruma geldik. Böyle bir potansiyeli inşallah şehrimize uydu kentleri güçlendirmekle ve yeni alanlar yapmakla hizmete sunacağız. Şehir sıkışmış, daralmış, bu şehrimizin etrafında daha modern uydu kentlerin yapılması ilk hedefimizdir. Nasıl ki konutta ilk etap konutlarımız diyorsak uydu kentte de ilk etabımızdır. Şanlıurfa çok modern bir yapıya kavuşacaktır. Bir yandan şehrin turistik yerleri olan ve tescilli tarihi yapıların yer aldığı merkezlerin etrafını açarken diğer taraftan şehre uydu kentler, modern kentler kazandıracağız. Bir yandan şehir modern bir görünüme kavuşurken bir taraftan da tarih ortaya çıkacak. Şanlıurfa’yı kültür ve tarih merkezi haline getireceğiz. Ekiplerimiz bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Şanlıurfa’mıza hayırlı uğurlu olsun’’ diye konuştu.

BAŞKAN BEYAZGÜL, ‘’BİRÇOK İLDE OLMAYAN 100 METRE GENİŞLİĞİNDE YOL YAPIYORUZ’’

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin kendi ekip ve ekipmanlarıyla birlikte ihale yapmadan kendi öz kaynaklarıyla Aşık-Öğütçü bölgesinde 100 metrelik genişliğinde yol yapım çalışmasına başladıklarını aktaran ‘’Aşık-Öğütçü yolumuz 100 metre genişliğindedir. Bu yolu kendi ekip ve araçlarımızla yapmaya başladık. Bu alan arasındaki 100 metrelik yolu kendi arkadaşlarımızın gayretleriyle açmaya başladık. Asfaltımız, yine alt yapımız, ekiplerimiz, araçlarımız yine kendi araçlarımızdır. Burada çok modern bir kent kuracağız. İlk defa Şanlıurfa’da 100 metrelik bir yol açılıyor. Bu yol birçok ilde olması mümkün olmayan genişlikte bir yoldur. İnsanlar buraya yerleştikten sonra bizlere dua edeceklerdir. İş makinalarımızla çalışmalarımızı başlattık’’ dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL