Genel

Başkan Beyazgül, “Suruç Kanalizasyon Sorununu Hibe İle Çözüyoruz”

Başkan Beyazgül, “Suruç Kanalizasyon Sorununu Hibe İle Çözüyoruz”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül Cumhuriyet sosyal tesislerinde gerçekleştirilen kent merkezi ve ilçelerden yoğun katılımın olduğu Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması’na katıldı. Başkan Beyazgül Suruç kanalizasyonsuz kalmasın diye seferber olduklarını ve hibe ile bu sorunu da çözüme kavuşturduklarını ifade etti.

Şanlıurfa ve ilçelerde görev yapan çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Sosyal Tesislerinde bir araya geldi.

Yoğun katılımla gerçekleşen Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması’na Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün yanı sıra Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Bayuk, Milletvekilleri Ahmet Akay, Zemzem Gülender Açanal, İbrahim Halil Yıldız, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek, Kent Konseyi Başkanı Adil Saraç, Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, Eğitim-BİR-SEN Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şefik Bakay, il ve ilçelerden gelen STK temsilcileri ve davetliler katıldı.

Sohbet havasında geçen ve yaklaşık 2 saat süren Sivil Toplum Kuruluşları Buluşmasında kentte ve ilçelerde yapılan, yapılması planlanan ve devam eden projeler konuşularak karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

SURUÇ BÜYÜKŞEHİR İLE GELİŞİYOR

Şanlıurfa’nın her sorununu çözüme kavuşturmak için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül Suruç’un kanalizasyon sorununu çözmek için yaklaşık 300 Milyon TL hibe bulduklarını söyledi.

Başkan Beyazgül,” Suruç’ta kanalizasyon lavabolardan ortaya çıkıyordu. Şehir perişan olmuş durumdaydı. İlçe kanalizasyonsuzluktan yakınıyordu. Hibe bulduk kanalizasyon hattı için dışarıdan yaklaşık 300 Milyon TL civarında bir hibe bulduk. İhaleye çıktık ancak emtia fiyatları değişikliğinden dolayı ciddi bir yükselme meydana geldi. İhaleye katılacak firmalara çağrıda bulunarak ihaleyi gerçekleştiriyoruz. İhaleyi dördüncü firma alıyor ve kıyamet koparıyorlar. Hukuken, teknik olarak gerekli tüm incelemeleri yaptık. Suruç kanalizasyon kalmasın diye doğru iş yapalım, teknik iş yapalım, kimseye rant sağlamayalım ve doğru yürüyelim dedik. İtirazı olan varsa teknik olarak getirebilir. Hibeyi veren kuruluş bütün evrakları inceleyerek karar veriyor” ifadelerini kullandı.

“SİYASET BELDEN AŞAĞI YAPILMAZ”

Kentin tüm dinamikleriyle kamu kuruluşlarıyla birlik ve beraberlik içerisinde olması gerektiğinin altını çizen Başkan Beyazgül, “Siyaset belden aşağı yapılmaz. Siyaseti belden aşağı yapmayı bu şehir bırakacak. Giriyoruz bir yere bir cadde açıyoruz. Vay efendim sen misin açan diyorlar. İşte Kültür ve turizm Yolunu açtık. Kalabalıklar, toplantılar, ben böylesi durumlarda halkımı arkamda görmek isterim. Burada ben kenti arkamda görmek isterim. Eğer bu kent bir zihniyeti kırmazsa, bir düşünceyi kırmazsa, o kent ayağa kalkamaz” diye konuştu.

“KENTİ HER AÇIDAN GELİŞTİRİYORUZ”

Kenti her açıdan değiştirdiklerini ve geliştirdiklerini aktaran Başkan Beyazgül, “Birçok şehir kentsel dönüşümünü yapmış, gecekonduyu sıfıra indirmişken biz bu sorunlarla uğraşıyoruz. Şehrin sorunları çok fazla ulaşım sorunu var. Gecekondu sorunu var. Çarpık kentleşme var. Sabah başlayarak gecenin bir yarısına kadar çalışıyoruz. Sorunu görmek ayrı çözmek ayrı bir meseledir. Biz şehirde sorunları çöze çöze yolumuza devam ediyoruz. Bugün şehri çok değiştiriyoruz. Bakın kendi hizmet binamızı yıkarak şehrin ortasına park yaptık. Bir nevi akciğer nakli yaptık. Çok yakında Kızılay’ı da açıyoruz. Kızılkoyun ve Kale arkası gibi işleri de tamamladık bu işlerin her biri büyük işler bir başkanın bir dönemine sığacak işler değildir. Kırsal yollarımızın yüzde 95’ini bitirdik” dedi. Bazı yanlışlara hep birlikte karşı çıkmamız gerekiyor. Bir şey tabana yayılmadıkça güç bulamıyoruz. Toplumda olaylarda herkesin birlikte tepsi koyması gerekiyor. Birçok projeyi yaparken STK’larımızla birlikte istişarelerde bulunarak yaptık. Şehrin tarihi kimliğini ön plana çıkarmak için çalışmalar yaptık. Büyün bunları yaparken de Sivil Toplum Kuruluşlarımızı yanımızda görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ise konuşmasında Şanlıurfa’nın güzellikleri etrafında söylem ve eylem birlikteliği yapmak gerektiğini belirterek Şanlıurfa’nın köklü tarihi ile diğer şehirlerle mukayese edilemeyeceğini belirtti.

AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, Milletvekilleri Zemzem Gülender Açanal, İbrahim Halil Yıldız,  Kent Konseyi Başkanı Adil Saraç, Eğitim-BİR-SEN Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem de programda birer konuşma yaparak Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapılan bu buluşmanın hayırlara vesile olmasını dileyerek birlik ve beraberliğe dikkati çektiler.

Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması’na katılan bazı STK temsilcileri Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e teşekkür ederek yaptıkları hizmetlerin destekçisi olduklarını ifade ettiler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL