Yerel Haberler

Başkan Beyazgül: “Karakoyun Kentsel Dönüşüm Alanında Uzlaşma Görüşmeleri Başladı”

Başkan Beyazgül: “Karakoyun Kentsel Dönüşüm Alanında Uzlaşma Görüşmeleri Başladı”

Göreve geldiği günden bu yana Şanlıurfa’da önemli kentsel dönüşümlere imza atarak Şanlıurfa’nın tarihi alanlarını gün yüzüne çıkaran, geçmişte yeşil alan olarak hizmet veren alanların üzerine yapılan yapıları yıkarak tekrar eski haline

dönüştürerek yeşil alan olarak kente kazandıran Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Karakoyun Kentsel Dönüşüm alanı için uzlaşma görüşmelerine başlandığını açıkladı.

Geçtiğimiz Ekim ayında basın mensuplarıyla “Dönüşüm” Lansmanında bir araya gelen Başkan Beyazgül Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen kentsel dönüşüm alanlarını kamuoyu ile paylaşmış ve Karakoyun Kentsel Dönüşüm Alanı için çalışmaların tamamlandığını çok kısa sürede uzlaşma görüşmelerine başlanarak alanın modern bir görünüme kavuşturulacağını açıklamıştı.

BAŞKAN BEYAZGÜL, “MODERN BİR YAŞAM MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Başkan Beyazgül, “Karakoyun Mahallemiz Piiazza Alışveriş Merkezi’nin üst kesiminde yer alıyor. Burası bitişik nizam halinde yapılmış. Ancak modern şehre uygun bir yerde bulunuyor. Karakoyun Kentsel Dönüşüm Alanını da dönüştüreceğiz ve burada modern bir merkez oluşturacağız. Proje alanında ağaçlandırma alanlarımız bol olacak. Yapıların alt kısmında dükkânlar olacak ve proje alanı içerisinde yeşilin bol olduğu parklar olacak. Bu projeyle bitişik nizamda vatandaşlarımızın nefes alamadıkları yeri modern bir merkeze dönüştüreceğiz.” Sözlerine yer verdi.

KENTSEL ÇÖKÜNTÜ ALANLARI BAŞKAN BEYAZGÜL İLE DÖNÜŞÜYOR

Resmi sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşım yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “Uzlaşma görüşmelerine başladığımız ve içerisinde 573 adet bağımsız yapının yer aldığı Karakoyun Kentsel Dönüşüm Alanı’nın projesi hazır. Kentsel çöküntü alanlarının modern yaşam ve konut alanlarına dönüşümü Büyükşehir öncülüğünde devam ediyor. İşte bu Şanlıurfa’ya Değer.” İfadelerine yer verdi.

Kale Eteği, Kültür ve Turizm Yolu, Asya ve Osmanlı Mahalleleri, Kızılkoyun Nekropol Alanı, Kızılay Bahçesi, Belediye Bahçesi alanlarında başlattığı dönüşümü tamamlayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, tarihi hanları gün yüzüne çıkaracak olan Özdiker Kuyumcular Çarşısı’nın “Haşimiye Meydanı’na dönüşümü için de gün sayıyor.

İpekyol Bulvarı, Karakoyun Caddesi üzerinde planlanan kentsel dönüşüm için proje belirlendi. 573 bağımsız yapının bulunduğu alanda uzlaşma görüşmeleri de başladı. Çalışmalar başladığında Karakoyun Caddesi üzerinde bulunan ve birbirine bitişik olan çarpık yapıların yerine modern mimariye uygun olarak yeni bir yaşam alanı kurulacak.

Proje alanı tarihi dokuyla yeni doku arasında bir köprü görevi olan Karakyoun Deresi ile şehirlerarası bağlantıyı sağlayan İpekyol Bulvarının kesiştiği noktada, Bediüzzaman Mezarlığı, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve Balıklıgöl odağında yer alıyor. Yaklaşık 7 hektarlık alanı kapsayan proje alanında yeşil bir aks sağlanması için her detay titizlikle düşünüldü.

Karakoyun Kentsel Dönüşüm alanı içerisinde yapılacak yapıların yanında rekreasyon alanları, meydanlar, parklar, dükkanlar ve oyun parklarıyla yeni bir yaşam alanına dönüştürülecek.

Karakoyun Kentsel Dönüşüm Proje Alanına ulaşım İpekyol Bulvarı, Şehir Nusret Caddesi, Bostancılar Caddesi ve Karakoyun Caddesi’nden sağlanacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL