Yerel Haberler

Başkan Beyazgül, ‘’İstihdam Alanında Gençlerin Yanındayız’’

Başkan Beyazgül, ‘’İstihdam Alanında Gençlerin Yanındayız’’

Başkan Beyazgül, ‘’İstihdam Alanında Gençlerin Yanındayız’’ Hazine ve Maliye Bakanlığının hayata geçirdiği 1 milyon istihdam projesi kapsamında Şanlıurfa’da istihdam garantili eğitim programına katılan gençler mezun oldular. İstihdama yönelik başlatılan projede mezun olan gençler bilişim alanında

çalışmaya hak kazandılar.

Gençlere yönelik yazılım ve kodlama alanında teknolojide çığır açan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Mezopotamya Livinglab ilk mezunlarını verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığının Türkiye genelinde başlattığı 1 milyon istihdam projesi kapsamında gençlere yönelik başlatılan çalışmalarda ‘’Tarihin Sıfır Noktasından Geleceğe Urfa 4.0 istihdam temelli çalışmalarda başarılı olan gençlere düzenlenen törenle belgeleri verildi.

İş garantili projede başarılı olan gençler için düzenlenen törene Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ile projede yer alan gençler katıldı.

BAŞKAN BEYAZGÜL, ‘’TEKNOLOJİYİ ÇOK İYİ KULLANMALIYIZ’’

Bilime ve teknolojiye yönelik yapılan yatırımlarla gençlere istihdam alanları oluşturduklarını anlatan

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ‘’Şu anda milyar dolarlık bütçeler bilişimin elindedir. Dünyada baktığımız zaman ülkeler sosyal medya gibi buna benzer şeylerden bahsedildiği zaman çok büyük rakamlardan bahsediliyor. Biz şimdi bilişimde bu konuda Başakşehir’den sonra Türkiye’de ikinciyiz. İnegöl’de başlanan bir festivalin devamı olan yarışmada Mezopotamya Livinglab ödüller aldı. Yine İtalya’da başarı elde edildi. Şimdi burada da istihdam konusunda Maliye ve Hazine Bakanlığımızla birlikte çalışıyoruz. Maliye ve Hazine Bakanlığımızın bu istihdam projesi çok önemlidir. Bilişimde, yazılımda bulunduğun şehirle sınırlı değilsin. Senin bütün iş alanın, istihdam alanın dünya olabiliyor. Yani Çin’deki bir şirkete de buradan çalışabiliyorsun. İstanbul’daki bir şirket içinde bulunduğun şehirden çalışabiliyorsunuz. Genç nüfusu olan bir şehrimiz için de bu büyük bir avantaj. Hemen bir bilim merkezi kurulması için de talimat verdim. 9 bin metrekare kapalı alan, toplam 51 bin metrekare büyüklükteki bir alan içerisinde bilim merkezimizi kurduk. Şanlıurfa geçmişte dünyaya ve bilime yön veren bir şehirdir. Şanlıurfa Bilim merkezimizde faaliyete geçtiği zaman çok büyük adımlar atacağız. Yapay zeka günümüz koşullarında, bu karmaşıklığında bu teknolojiyi kullanıp, işimizi yapay zekalara dönüştürmediğimiz takdirde başarılı olamayız. Gençlerin önünü açmak konusunda ne varsa elimiz değil gövdemizi taşın altına koymaya hazırız’’ dedi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ise günümüz teknolojiyi çok iyi bir şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Projede yer alarak teknoloji alanında kodlama ve yazılımla iş hayatına atılan 10 gence belgeleri verildi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL