Genel

Bakan Koca, Kadınları Kahveye Çağırdı !

Bakan Koca, Kadınları Kahveye Çağırdı !

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Meme Kanseri Farkındalık Haftası kapsamında “Meme kanseri taraması yaptırmak, bir kahve içimlik zaman alır. Ve falınızda görünenleri kolay kolay hastalığa yormazsınız” dedi.

Her ilde en az bir tane olmak üzere 347 Kanser Tarama Merkezi bulunduğunun altını çizen Bakan Koca, “Yaşınız 40-69 arasındaysa, meme kanseri tarama için Aile Hekiminizle irtibat kurun.Kadınlarda meme kanseri, hastalığın yaygınlığı, erken tanısının ne kadar kolay olduğu ve erken tanının tedavideki rolü, erken tanı için yapılması gereken tarama testi konularında Dr. İskender Kög bilgi veriyor. Meme Kanseri Farkındalık Ayıketem : Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri Her ilde en az bir tane olmak üzere 347 Kanser Tarama Merkezimiz var. 41’i mobil tarama aracı olup, kırsal bölgelerde yaşayanlara ve dezavantajlı gruplara hizmet veriyor” dedi.

Geçen Yıl 4,4 Milyon Kanser Taraması Yapıldı

Bakan Koca, şu bilgiyi verdi, “Bu yılsa, sadece ilk 6 ayda, 4 milyon tarama gerçekleştirildi. Bunun yaklaşık 1,3 milyonunu meme kanseri taramaları oluşturuyor.Taramalarda pozitif ya da şüpheli bulunan vakalar, 81 ilde belirlenmiş olan Tarama Sonrası Teşhis Merkezlerine yönlendirilerek ileri tetkikleri yapılmakta, teşhis ve tedavi hizmetleri ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşları tarafından gerçekleştirilmektedir. Kanser taramalarını yaygınlaştırmak ve ücretsiz tarama hizmetlerinden daha fazla sayıda vatandaşımızın faydalanmasını sağlamak amacıyla pilot uygulama olarak hayata geçirilen Kanser Taraması Randevu Sistemini Türkiye genelinde Aile hekimlerinin kullanımına açtık. Bu uygulama ile Aile Hekimleri sorumlu oldukları kişileri arayıp, kanser taramasına davet edecek. Taramayı kabul edenlere, ilgili merkezler hakkında bilgi verilip, kendilerine randevu oluşturulacak. Randevu bilgileri cep telefonlarına SMS ile de iletilecek.Meme, kolorektal ve serviks kanserleri taramaları Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri ile Aile Sağlığı Merkezleri tarafından ücretsiz yapılıyor”

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL