Sağlık

BA.4 ve BA.5 Omikron: Ne kadar endişeli olmayılız?

BA.4 ve BA.5 Omikron: Ne kadar endişeli olmayılız?

İki Omicron varyantının hızla yayıldığını belirten uzmanlar, bu iki türün yeni Covid dalgalanmalarına sebep olduğunu bildirdi. BBC’nin haberine göre sağlık uzmanları, “BA.4 ve BA.5 ilk Güney Afrika’da görüldü ve yakında Avrupa ve Amerika’da baskın soy olabilir” diyor. BA.4 ve BA.5 tam olarak nedir?

Covid ilk birleştiği andan itibaren, mutasyona uğruyor ve şekil değiştiriyor. Değişken dediğimiz devamlı olarak yeni genetik versiyonlar ortaya çıkıyor. Uzmanlar yakın tarihte geçen kış yaşanan dalganın sebebi olan Omikron‘la bağlantılı olduğun için – BA.4 ve BA.5 – varyantlarının da kışın yeni bir dalga yaratabileceğinden endişe ediyor. Öte yandan Dünya Sağlık Organizasyonu Avrupa’da bir endişe kaynağı olarak belirlenmesinin ardından BA.4’ü ve BA.5’i mart ayı takip listesine ekledi. Herhangi bir zararları olacak mı?

Uzmanlar ülkelerin ne kadar kötü zarar göreceği konusunda emin değil. BA.4 ve BA.5 Omikronları, diğer Covid türlerinden daha ölümcül bir yanı olduğu düşünülmüyor. Bir sürü insan geçmiş enfeksiyon ve aşılanmalardan dolayı çoktan bir bağışıklık sistemi geliştirdi, bu nedenle hastalık çoktan daha az riskli oluyor. Fakat yeni alt türler çok daha kolay yayılıyormuş gibi duruyor. Bu biraz bağışıklıkların azalıyor olabilmesi yüzünden, ama ayrıca biraz da virüs mutasyonları çoktan geçirilmiş olduğu yüzünden. Bir çok ülke Covid sınırlandırmalarını kaldırdı, yani insanlar daha fazla karışıyor ve bu da virüse dağılması için daha fazla şans veriyor. BA.4 ve BA.5, insanlara başka tür bir Omikron geçirmiş olsa da bulaşabiliyor gibi gözüküyor. Yeni bir dalga enfeksiyon daha fazla hastaneye kaldırma ve ölüm durumuna yol açabilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL