Genel

AYM Başkanlığına yeniden Zühtü Arslan seçildi

AYM Başkanlığına yeniden Zühtü Arslan seçildi

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, bu göreve yeniden seçildi. 

AYM’de bugün yapılan seçimde, Zühtü Arslan, 15 üyeden 8’inin oyunu olarak üçüncü kez AYM Başkanlığına seçildi. Diğer adaylar İrfan Fidan 5 ve Kadir Özkaya ise 2 oy aldı.

Görev süresi 13 Şubat’ta görev süresi dolacak Zühtü Arslan, böylece dört yıl daha AYM Başkanlığını yürütecek. 

Zühtü Arslan hakkında 

1964 tarihinde Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğan Zühtü Arslan, ilk ve ortaöğrenimini burada tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde insan hakları ve sivil özgürlükler alanında, doktorasını da aynı fakültede anayasa hukuku alanında yaptı. 2002 yılında doçent, 2007 yılında profesör oldu. 

2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde çalıştı. Ayrıca 2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürüttü. 2009 yılında başkanlığına atandığı Polis Akademisinde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde “Anayasa Hukuku”, “İnsan Hakları”, “Devlet Kuramları” gibi dersler vermiştir. Ayrıca 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesinde “Turkish Public Law” dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesinde “Hukuk ve Siyaset” dersini vermiştir.

Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde Din Özgürlüğü ve Türk Parlamento Tarihi 1957-1960 (üç cilt) kitapları var. Bunun yanında Constitutional Law in Turkey (Türkiye’de Anayasa Hukuku) başlıklı bir ortak kitabı ve ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü adlı bir derleme eseri bulunuyor. Ayrıca anayasa yargısı, insan hakları, özgürlük-güvenlik ilişkisi ve siyasi partiler hukuku gibi alanlarda Türkçe ve İngilizce yayımlanmış makaleleri ve bildirileri yayımlandı.

Zühtü Arslan, YÖK tarafından gösterilen üç aday arasından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi ve 20 Nisan 2012 tarihinde göreve başladı. 

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 10 Şubat 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi başkanlığına seçildi. 25 Ocak 2019 tarihinde yapılan seçimle Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nı ikinci kez üstlendi. Arslan’ın üçüncü dönem görevi 13 Şubat 2027 tarihine kadar sürecek. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL