Gündem

Aşırı sağ rüzgarı ‘sert’ esecek

Aşırı sağ rüzgarı ‘sert’ esecek

AP seçiminde aşırı sağ rüzgarı ‘sert’ esecek

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde aşırı sağın elde ettiği başarı Fransa ve Almanya’da iktidarları bozguna uğrattı. Avrupa’da ufukta görünen yeni seçim rüzgarları sert esecek.

Fransa Cumhurbaşkanı, Emmanuel Macron, pazar akşamı Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde aşırı sağın yükselişiyle bozguna uğradı.

Macron, bu sonuç üzerine Ulusal Meclis’i feshettiğini ve erken seçimlere gidileceğini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa seçimlerinin sonuçlarının ardından Ulusal Meclis’in feshedildiğini ve 30 Haziran ve 7 Temmuz tarihlerinde parlamento seçimlerinin yapılacağını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı, aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ezici bir zafer kazanmasının ardından halka seslendi.

Macron, “”Her zamanki gibi (…) iş yapamam” diyerek, “Avrupa’nın her yerinde aşırı sağın yükselişinden üzüntü duyduğunu” ifade etti. 

Macron, Fransız halkına “seçim hakkı sunmaya” karar verdiğini söyledi.

Yaklaşık 360 milyon AB vatandaşı bugün Avrupa Parlamentosu’nun 720 üyesini seçmek üzere oy kullandı.

Özellikle gergin bir jeopolitik ortamda yapılan bu seçimler, AB’nin gelecek beş yıl boyunca özellikle iklim değişikliği, göç ve ticaret alanlarında izleyeceği politikalar üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Fransa’da aşırı sağ önde

Fransa’da oy verme işlemlerinin sona ermesinden sonra yapılan Ipsos anketinin sonuçlarına göre partilerin oy oranları ve Avrupa Parlamentosu’nda kazandığı sandalye sayısı şöyle:

Rassemblement National (Ulusal Birlik – aşırı sağ): Yüzde 31,5 – 30 sandalye

Rönesans (merkezciler ve liberaller): yüzde 15,2 – 14 sandalye

Halk Hareketi – Sosyalist Parti (Sosyal Demokratlar): Yüzde 14 – 13 sandalye

La France insoumise (Boyun Eğmeyen Fransa – Radikal Sol): Yüzde 8,7 – 8 sandalye

Cumhuriyetçiler (Les Républicains – Muhafazakârlar): Yüzde 7,2 – 6 sandalye

Fetih /Reconquête!  – Aşırı sağ): Yüzde 5,5 – 5 sandalye

Çevreciler (Ekolojistler ve bölgeciler): Yüzde 5,2 – 5 sandalye Olaf Scholz da yenilgiye uğradı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Sosyal Demokrat Partisi, Almanya’daki Avrupa seçimlerinin en büyük kaybedeni oldu. Muhafazakârlar zafer kazanırken, aşırı sağcı AfD partisi ikinci oldu.

Seçim sonuçları, Alman Şansölyesinin partisi için gerçek bir tokat oldu. Almanya’yı Yeşiller ve Liberaller ile birlikte yöneten Sosyal Demokrat Parti (SPD), kamu medyası ARD’nin tahminlerine göre Avrupa seçimlerinde yüzde 14 oyla üçüncü oldu.

Olaf Scholz’un partisi, muhafazakâr CDU ve CSU’nun (yüzde 30) ve aşırı sağcı AfD’nin (yüzde 16) epey gerisinde kaldı. SPD, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde şimdiye kadarki en kötü sonucunu elde etti.

Hükümetteki diğer partiler arasında Yeşiller yüzde 12-12,5’e gerileyerek beş yıl önce elde ettikleri yüzde 20,5’ten çok uzakta kaldı. FDP Liberaller ise oyların yüzde 5’ini aldı. CDU bir “felâkete” işaret ediyor

CDU Başkanı Friedrich Merz, bu sonuçların “iktidardaki koalisyon partileri için bir felâket” olduğunu söyledi. Bunun “özellikle Şansölye için ağır bir yenilgi” olduğunu belirten Merz, “politika değişikliği” çağrısında bulundu.

Olaf Scholz, karizma eksikliğinden muzdarip olsa da, göç, ekonomi ve çevre politikası gibi bir dizi konuda seçmenlerin hoşnutsuzluğu aşikâr!

CDU Genel Sekreteri Carsten Linnemann, Olaf Scholz’u partisinin yaşadığı kayıplar nedeniyle Parlamentodan güvenoyu istemeye çağırdı.

Koalisyonun gidişatı değiştirecek güce sahip olmadığı görüşünü savunan Bild gazetesi ise “tek bir çıkış yolu görüyor: “Erken seçim” diye yazdı.

SPD Genel Sekreteri Kevin Kuehnert, sonucun “çok acı bir sonuç” olduğunu kabul etti. Belçika Başbakanı istifa ediyor
 

Aşırı sağın yükselişe geçtiği Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından Belçika Başbakanı Alexander De Croo istifasını açıkladı.

De Croo, dün gece Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrası düzenlenen bir mitingde, destekçilerine istifa edeceğini duyurdu.

Mensubu olduğu merkez sağ tandanslı Flaman Liberaller ve Demokratların (Open VLD) oy sayısının AP seçimlerinde büyük oranda düşmesi sebebiyle görevinden ayrılacağını belirten De Croo, “Bizim için çok zor bir akşamdı, kaybettik” dedi.

De Croo, pazartesi günü istifasını sunacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL