Genel

ArtAnkara’nın en genç sanatçıları

ArtAnkara’nın en genç sanatçıları

ArtAnkara’nın en genç sanatçıları: Yaykıran kardeşler

ArtAnkara’nın en genç sanatçıları resim çalışmalarını beğeniye sunan 10 yaşındaki Rauf ve 8 yaşındaki Sinan Yaykıran kardeşler.

Rauf ve Sinan’ın ortak zevkleri var. Resim, tenis, yüzme, kayak. Resim aslında bir hobi onlar için, belki de vazgeçilmez bir tutku. Tutkunun nasıl büyüyeceğini zaman gösterecek. 

Üçüncü sınıf öğrencisi Sinan’ın çizme tutkusu sadece resimle de sınırlı değil. İlk çizgi öykü kitabını beş yaşındayken yazmış. Şu anda beş tane çizgi öykü kitabı var. Son bir yıldır resime yoğunlaşmış. Kübik portrelerle oluşturuyor yapıtlarını. Üretiyor, öyleki standlarında bile resim yapmayı sürdürüyor. Önce duyumsuyor, sonra çiziyor. Kendi ifadesiyle “resim yaparken başka dünyalara gidiyor” ve o dünyalardan kahramanları çiziyor. 

Sinan’ın tarzını değiştirmesi üretkenliğini daha da artırmış gibi. Resim yeteneğine karşın büyüyünce tenisçi olmak istediğini söylüyor Sinan. Resimlerinin çevredekiler tarafından beğenilmesi onun duruşunu değiştirmiyor “Başkalarının ne düşündüğü değil, benim ne düşündüğüm önemli” diyor Sinan.  

Bu arada, Sinan’ın en çok sevdiği ressam ise Serdar Leblebici. “Resimleri çok güzel, soyut çiziyor. Ben de seviyorum onun çalışmalarını” diyor Sinan. 

Sinan, resim merakı olan arkadaşlarına da hedef gösteriyor: “Asla pes etmesinler.”

Depremzede çocuklara destek

Rauf ise 10 yaşında ve beşinci sınıf öğrencisi. Lisanslı tenisçi ve farklı turnuvalardan dereceleri var. 

Çizgi film, hayvanlarla ilgili belgeseller, yüzde, kayak… Rauf’un da ilgi alanı bir hayli geniş. Doğaya ve hayvanlara düşkün aynı zamanda… 

Rauf da küçüklüğünden bu yana resim yapıyor. Kendine özgü bir tarzı var. Geometrik desenlerle porte ve robotik resimler çiziyor. Renkleri karıştırarak fonlar oluşturuyor. 

Bir yıldır resim yapıyor Rauf, “Ressam olacağımı düşünmüyorum ama hobi olarak yine yaparım. Resim yapmamın tek sebebi başka çocuklara örnek olabilmek” diyor. Onun hedefi de iyi bir tenisçi olmak. 

Yaykıran kardeşlerin resimlerine ilgi de bir hayli fazla. İlk günden bir kısmı satılmış resimlerin. Resimlerden sağlanacak gelir de anlamlı bir hedefe gidecek. Rauf şu sözlerle açıklıyor bunu: “ArtAnkara’dan kazandığımız parayı depremzede çocuklara bağışlayacağız.”

Rauf ve Sinan Yayman kardeşler okuldan sonra soluğu ArtAnkara’da alıyorlar. Congresium’daki etkinlikte 42 ülkeden 1.500 sanatçının eserleri arasında kendi çalışmalarını sanatseverlerin beğenisine sunuyor genç ressamlar Rauf ve Sinan.

Rauf ve Sinan’ın en büyük destekçisi de hiç kuşkusuz, sessizce ve gururla onları izleyen anneleri Zeynep Köksal Yaykıran. Onlar kadar heyecanla çocuklara destek oluyor. Sadece kendi çocuklarına değil elbette, Köksal Eğitim Vakfı ile tüm çocuklara elini uzatıyor… 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL