Gündem

Arkeoloji Ve Mozaik Müzesi Ziyaretçilerini Bekliyor

Arkeoloji Ve Mozaik Müzesi Ziyaretçilerini Bekliyor

Geçtiğimiz yıl yaşanan sel felaketinin ardından oluşan taşkın sonucu geçici süreliğine tadilat nedeniyle kapatılan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ile Haleplibahçe Mozaik Müzesi, yapılan tadilat ve bakım çalışmalarının ardından ziyarete açıldı.

Vali Hasan Şıldak, geçtiğimiz yıl yaşanan sel felaketinin ardından tadilat ve bakım çalışmalarına alınan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ile Haleplibahçe Mozaik Müzesi’nin 15 Şubat itibarıyla ziyarete açıldığını duyurdu.

Bugün her iki müzede de temaslarda bulunarak çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Şıldak, yaptığı değerlendirmesinde tüm yerli ve yabancı turistleri müzelere davet etti. 11 aylık zaman zarfı içerisinde yürütülen tüm çalışmaların tarihi eserlere zarar verilmeden, titizlikle sürdürüldüğünü belirten Vali Şıldak, “Şanlıurfa’da iki değerli müzemiz var. Bunlar Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi. Söz konusu bu iki değerli eser kültür hazinemizin, tarihimizin ve Şanlıurfa topraklarındaki tüm tarihi eserlerin; özellikle de neolitik çağa ait eserlerin sergilendiği dünya çapında skalası olan çok önemli yerler. Geçtiğimiz yıl şehrimizde yaşadığımız sel sonrasında burada oluşan hasar nedeniyle tadilat ve bakım çalışmaları başlatmıştık. 15 Şubat itibariyle müzemizdeki çalışmalar belli bir aşamaya geldi ve tekrar müzemizi ziyarete açtık. Tüm halkımızı bu müthiş atmosferi yerinde görmeye davet ediyoruz” dedi.

ESERLERDE HİÇBİR AŞINMA VE ZARAR BULUNMUYOR

Alanında uzman ekiplerce yürütülen çalışmalar sonucu tarihi eserlerde kesinlikle aşınma veya herhangi bir zararın oluşmadığının altını çizen Vali Şıldak, “Müzelerimiz, Şanlıurfa’mızın olmazsa olmaz duraklarının ilk sırasında yer alıyor. Çok güzel bir sergileme atmosferi ile ziyaretçilerini bekliyor. Ben hayırlı olmasını diliyorum. Özellikle tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çünkü; eserlerimizde hiçbir aşınma ve zarar yoktur. Bu da bizler için ayrı bir mutluluk oldu” diye konuştu.

İKİ ÖNEMLİ ESER DAHA MÜZEDE YERİNİ ALDI

Bu yıl müzeye gelecek ziyaretçiler için iki yeni eserin daha müjdesini veren Vali Şıldak, “Bu yıl müzemiz daha da zenginleşerek hizmet verecek. Taştepeler projesi kapsamında çok kıymetli arkeolojik kazılarda her yıl yeni buluşlar yapılıyor. Bunun en güzel örneğini müzemizde görebiliriz. Bilindiği gibi 2023 sezonunda çok kıymetli iki eser ortaya çıkarılmıştı. Biri Göbeklitepe’de diğeri de Karahantepe’de bulunan eserler. Bu iki eserimiz de müzemizde yerini aldı. Tüm bu çerçeveden baktığımız zaman müzemizin görülmeye değer olduğunun altını çiziyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL