Genel Spor

Antrenman tesisi otlak oldu

Antrenman tesisi otlak oldu

Futbol sahası otlak oldu

Yimpaş Yozgatspor tarafından 2000 yılında Fakıbeyli bölgesinde yaptırılan iki ayrı çim sahadan oluşan antrenman tesislerinde artık inekler otlanıyor.

Bir zamanlar Süper Lig’de de mücadele veren, Şampiyonlar Liginde Real Madrid’i 3-2 yenen Galatasaray’ı 4-2 yenerek büyük sükse yapan Yimpaş Yozgatspor, tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alırken, Hollanda’dan getirilen çim ile kaplı antrenman sahası da hayvanların otlağı oldu.

Uzun yıllar 3. ve 2. Lig’de mücadele veren Yozgatspor, 1998/1999 sezonunda Yimpaş Holding bünyesine alınarak, ismi Yimpaş Yozgatspor olarak değiştirildi.

2000-2002 yılları arasında Süper Lig’de mücadele veren ve ikinci sezon sonunda küme düşen Yimpaş Yozgatspor, 2013/2014 sezonunda Bölgesel Amatör Lig’ine indi. Bu ligde bir sezon oynandıktan sonra kapanan kırmızı siyahlıların, Yimpaş tarafından, 2000 yılında Fakıbeyli bölgesinde yaptırılan iki nizami futbol sahasından oluşan tesisleri de kaderine terk edildi.

Tesis fakiri il

Tesis fakiri bir il olan Yozgat’ta 1999 yılında ilk adımını atan Yimpaş Yozgatspor, önce Çamlık’ta bulunan Galata Çamlık Oteli yakınlarına çim futbol antrenman sahasının yapılmasını sağladı, 2000 yılında da Fakıbeyli köyü yakınlarında satın alınan 100 dönümlük alan üzerinde iki ayrı çim futbol sahası tesis ettirdi.

Tesisin çim tohumu ise Hollanda’dan getirildi. Yimpaş Yozgatspor’un mahalli lige düşüp, kapanmasının ardından 100 dönümlük alan üzerinde kurulan antrenman sahaları kaderine terk edildi. Saha zemini önce sürüldü. Şu günlerde çimler yeniden boy gösterince, tesisin bulunduğu bölgedeki köylerde beslenilen hayvanların otlağı haline geldi.

Yozgat’ın tesis durumu

Yozgat’ta yeterli düzeyde tesis bulunmuyor. İl merkezindeki Bozok Stadı geçen yıl yeniden yaptırılmak üzere yıkıldı, inşaat çalışmaları devam ediyor.

Bozok Stadı yanında sentetik dış saha ile Yozgat Bozok Üniversitesi yerleşke alanı içerisinde bir sentetik saha bulunuyor. Bu sahalarda amatör müsabakalar oynanıyor. BAL’da mücadele eden Yozgatspor 1959 FK tarafından kullanılan Yozgat Belediyesine ait kulüp binası önünde ve Çamlıktaki otel yanında nizami olmayan birer çim antrenman sahası yer alıyor.

İl Merkezinde birden fazla nizami olmayan ölçülerdeki sentetik sahalar ise sadece mahalle çocuklarının oyun alanı olarak hizmet veriyor. Her ilçe birer futbol sahası mevcut olmasına karşılık, bunlardan sadece Sorgun ve Çayıralan ilçelerinde bulunan sahalarda BAL maçları oynanabiliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL