Genel

Amasra’da can kaybı arttı

Amasra’da can kaybı arttı

Maden ocağındaki patlama: Can kaybı 41’e yükseldi

Bartın’ın Amasra’daki maden ocağındaki patlamada ölenlerin sayısı 41’e yükseldi. 

Amasra’ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, patlamanın ardından maden de kalan son işçiye de ulaşıldığını ve ölenlerin sayısının 41’e yükseldiğini söyledi. 

Yaşananlar nedeniyle son derece üzgün olduğunu anlatan Erdoğan’ın konuşması satırbaşlarıyla şöyle: 

“-Bir yandan arama kurtarma yürütülürken bir yandan da yaralı işçilerimiz çeşitli illerimizdeki sağlık kuruluşlarımıza nakledilmiştir.”

“-Bugünkü Diyarbakır programımızı iptal ederek Amasra’ya gelip çalışmaları yerinde görme kararı aldık.”

“-Bu patlamanın nasıl yaşandığı, varsa sorumluları idari ve adli soruşturma ile ortaya çıkarılacaktır. Bunlara zaten başlanmıştır.”

“-Şu anki önceliğimiz yer altındaki işçilerimize ulaşmaktı, en son 41. işçimize ulaştık. O da rahmetli olmuş ve 40 olarak daha önce ilan edilmiş olan merhumlarımızın sayısı 41 oldu.”

“Kader planına inanmış insanlarız”

“-Gerek Bakanım gerek sendika başkanım, bu alandaki sendika kolundaki arkadaşlarımız, son bir ay içerisinde, ocağa indiler, orada yerinde tetkikleri yaptılar.”

“-Şu anda bizim mevcut ocaklarımızın içinde Amasra Kömür İşletmeleri bizim en ileri imkanlara sahip olan ocak olmasına rağmen, birileri bununla tabii dalgasını geçebilir ama biz kader planına inanmış insanlarız.”

“-Kader planına inandığımız için bunun ne dünü ne bugünü ne de yarını olmayacaktır. Bunlar her zaman olacaktır, bunları da bilmemiz lazım.”

“-Maden kazalarını inşallah tarihe gömmek için elimizden gelen gayreti göstermenin içindeyiz. 

Son işçinin de cesedine ulaşıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sabah saatlerinde, beraberindeki bakanlar Fatih Dönmez ve Çalışma ve Vedat Bilgin ile açıklamalarda bulundu. 

Olayın yaşandığı andan itibaren madenin 300-350 metre derinliğinde büyük bir kurtarma çabası içinde girildiğini anlatan Soylu’nun verdiği bilgiler şöyleyde: 

“-Sabah saat 07.30 itibarıyla gece yaptığımız 26 şehidimizin açıklamasından sonra 14 şehidimize daha ulaştık. Yani 40 şehidimize ulaşmış olduk.” 

“-Orada bir kısımda yangın olmasına rağmen kahraman madencilerimiz, arama kurtarmacılarımız, arkadaşlarını orada bırakmamak için büyük bir fedakarlık ortaya koydu.”

“-40 madencimizi, 40 şehidimizi çıkarıp buradan hastanelere ulaştırdık. 11 yaralımız da hastanelerde, 6’sı Sağlık Bakanlığımızın ambulanslarıyla İstanbul’da Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde, 5’inin 3’ü Bartın Devlet Hastanesi, 2’si ise özel hastanede, biri taburcu oldu.”

“-110 madencimizden 58 madencimizin de kimisi kendi imkanlarıyla, büyük bir bölümü de arama kurtarma sonucu arkadaşlarımızın gayretleriyle kurtarılmış oldu.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL