Genel

Almanya, Putin’in teklifini reddetti

Almanya, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Kuzey Akım-2 boru hattı üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatını yeniden başlatma teklifini reddetti. (Foto: Depo Photos)

Almanya, Putin’in teklifini reddetti

Almanya, Putin’in Kuzey Akım-2’den gaz sevkiyatı teklifini reddetti

Almanya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kuzey Akım-2 boru hattı üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatını yeniden başlatma teklifini reddetti. 

Rusya’nın Kuzey Akım-1’den doğalgaz sevkiyatını durdurmasını siyasi oyun olarak gören Alman hükümeti, Kuzey Akım-2 üzerinden sevkiyatın neden daha güvenli olabileceğine dair soru işaretlerini dile getirdi.

Alman hükümet sözcüsü Christiane Hoffmann, “Her iki boru hattına yönelik sabotaj ihtimalinden bağımsız olarak, Rusya’nın artık güvenilir bir enerji tedarikçisi olmadığını gördük. Kuzey Akım-1’deki hasardan önce de doğalgaz akışı yoktu. Bu nedenle bize göre bunun değiştiğine inanmamız için bir sebep yok” dedi.

Başkent Berlin’deki basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hoffmann, Putin’in önerisi için “İyi denemeydi” dedi, ancak Kuzey Akım-2’nin kullanımını reddettiklerine dikkat çekti.

Almanya, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya taarruzu öncesinde Ukrayna’nın doğusunda bağımsızlığını ilan Luhansk ve Donetsk bölgelerinin tanımasının ardından Rus doğalgazını Almanya’ya taşıyacak olan Kuzey Akımı-2 doğalgaz boru hattının lisans sürecini durdurmuştu.

“Patlamalar terör eylemi”

Putin, Rus Enerji Haftası kapsamında dün Moskova’da yaptığı konuşmada, Kuzey Akım-1 ve Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hatlarına yönelik saldırılarının “terör eylemi” olduğunu söylemişti.

Putin, “boru hatlarına saldırının, hayatî öneme sahip her altyapı tesisinin saldırılara hedef olabileceğine ilişkin tehlikeli bir emsal oluşturduğunu” belirtti.

Putin, bu saldırıların arkasında Rusya’nın Avrupa Birliği ile ilişkilerini koparmak isteyenlerin olduğuna işaret etmiş ve Kuzey Akım-2’de sağlam kalan hat üzerinden Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatı yapabileceklerini kaydetmişti.

“Sevkiyatı hazırız” mesajı

Putin, saldırılardan sonra bile hatlardaki boru gruplarından birinin hâlâ çalışabilir durumda olduğunu değerlendirdiklerini kaydetti ve Rusya’nın bu borulardan gaz sevkiyatına hazır olduğunu söyledi.

Rusya Cumhurbaşkanı, “Rusya, sonbahar ve kış aylarında Avrupa’ya enerji kaynakları tedarik etmeye hazır (…) Bunu isteyip istemediklerine onların karar vermesi gerekiyor, top onların sahasında” dedi.

Putin, “Ortaklarımız da bunu isterse, Kuzey Akım boru hatları üstünden iletilemeyen doğalgazı, Türkiye’de büyük bir gaz dağıtım merkezi oluşturarak Karadeniz bölgesine ulaştırabiliriz” diye ekledi.

Kuzey Akım-1 hattına paralel olarak ilerleyen Kuzey Akım-2 boru hattı, Rusya’nın Ukrayna’da operasyon başlatmasından hemen sonra Almanya tarafından dondurulmuş ve devreye girmemişti.

Putin, G7 ve Avrupa Birliği’nin Moskova’nın gelirlerini sınırlandırmak amacıyla Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması getirme projesinin de, milyarlarca insanın refahını tehdit ettiğini söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL