Genel

“5 Dakikada Muayene Olmaz”

“5 Dakikada Muayene Olmaz”

Sağlıkçıların en büyük çilesi, “5 dakikada muayene” Twitter’ın gündemine oturdu. 5 dakika olan muayene süresinin hem doktorlar hem de hastalar açısından olumsuz ve verimsizlik oluşturan bir durum olduğu tartışıldı.

5 dakikada muayene yapılması şartı, ne yazık ki hekimler ve hastalar açısından kötü bir durum teşkil etmektedir. Dışarıdaki hasta beklemek istemiyor, içerideki hasta daha çok ilgilenilmek istiyor, doktor da bir insan olduğu için tüm bunlara yetişemiyor. Bu kapsamda yeni bir düzenleme hem doktorlar hem de hastalar için çok büyük bir önem arz etmektedir. Bazı vatandaşlar bu duruma tepki gösterirken, bazıları ise doktorların 5 dakika içerisinde muayene yapabileceğini savunuyor.

Halk Ve Doktorlar Ne Diyor? 5 dakikada muayene ,sadece doktorların sorunu değil. Buna öncelikle hastalar tepki göstermeli. Olur niye olmasın o 5 dakikada muayeneye ayırsa olur ama 3 dakikasını hastaya bağırmaya ayırıyor. Geri kalan 2 dakikanın 1 dakikası reçete yazıyor 1 dakikasında da  hastayı anlamaya çalışıyor. Vatandaşın hakkı bu kadar azı değil.. Türk vatandaşı değerlidir sağlık hakkı 5 dakikacık değildir. Olmaz kardeşim. Ben muayene olmaya giriyorum. Tak kapıdan biri kafayı uzatıyor bir şey soracağım diye. Ne ben şikayetlerimi tam söyleyebiliyorum ne de doktor beni dinleyebiliyor. Hasta olarak ben de doktorların yanındayım. Günde 50 arkadaşınızın size dert anlatıp anlamanız ve çözmeniz için 5er dakika verdiğini hayal edin. Kaçıncı arkadaşınıza kadar dayanabilirsiniz? Kaçını çözersiniz? Buna kaç gün üst üste devam edebilirsiniz? Peki ya sayıyı 80 yaparsak? Siz de biz de insanız. Yaşlı amcamın, teyzemin sedyeye geçip, uzanması, elbisesini sıyırması bile 5 dk’ dan uzun sürüyor. Bir de muayene, sedyeden inmesi, tetkik istemesi, teknik sebeplerden kaynaklı gecikmeleri vs. hesaba katarsak.. 5 dk. da muayene yapmaya zorlanan hekim, bu sürede muayene olmaz diyor… Sağlık Bakanlığı randevu sistemi ile yapacaksın diyor… İnsan hayatının hiçbir değeri olmadığı bir ülkede her şey normaldir… Ben adam akıllı muayene olmak istiyorum. Hasta randevusu Dr. başına günlük maksimum 30 yada 35 kişi yapılmalıdır. Bu durumda hem Dr. hastasıyla ilgilenebilmeli hem de ben vatandaş olarak derdimi ve hastalığımı anlatabilmeliyim.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL